unnamed

Nowe zmiany w wystawianiu recept na medyczną marihuanę – jak przygotować się do konsultacji lekarskich po nowelizacji Rozporządzenia dotyczącego wystawiania recept na konopie medyczne?

Publikacja: 14 września, 2023

W sierpniu 2023 roku weszła w życie ustawa, która zmienia zasady wystawiania recept na leki odurzające i leki psychotropowe, do których należy medyczna marihuana. Sprawdź, jak nowe prawo wpłynie na możliwość uzyskania recepty na marihuanę medyczną, dostępność leczenia i co, jako pacjent powinieneś wiedzieć.  Nowelizacja Rozporządzenia o wystawianiu recept na marihuanę W dniu 2 sierpnia […]

W sierpniu 2023 roku weszła w życie ustawa, która zmienia zasady wystawiania recept na leki odurzające i leki psychotropowe, do których należy medyczna marihuana. Sprawdź, jak nowe prawo wpłynie na możliwość uzyskania recepty na marihuanę medyczną, dostępność leczenia i co, jako pacjent powinieneś wiedzieć. 

Nowelizacja Rozporządzenia o wystawianiu recept na marihuanę

W dniu 2 sierpnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 11 września 2006 roku, w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 oraz preparatów zawierających te środki lub substancje.  

W związku z nią wprowadzone zostały ograniczenia w wystawianiu recept na środki odurzające i psychotropowe, w tym na medyczną marihuanę, bez zbadania pacjenta przez lekarza. Ma to uchronić pacjentów przed niebezpieczeństwem czy zagrożeniem zdrowia, które istniało, kiedy lekarz bez przeprowadzenia badania i wywiadu lekarskiego, wystawiał recepty na różnego rodzaju leki. 

Internetowe Konto Pacjenta – czy jest potrzebne?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to narzędzie, które ułatwia możliwość sprawdzenia najważniejszych informacji na temat zdrowia w sieci. W związku z nowelizacją, pacjent, który chce otrzymać receptę na marihuanę medyczną, będzie musiał udostępnić lekarzowi wcześniejszą historię choroby i zalecenia medyczne za pomocą IKP.

Jeśli pacjent nie posiada Internetowego Konta Pacjenta, wówczas wymagany jest dokładny wywiad medyczny z pacjentem.

Wystawienie recepty a konieczność osobistego zbadania pacjenta przez lekarza

Środki odurzające i substancje psychotropowe to preparaty mające silne działanie na organizm człowieka. Mogą wpływać na postrzeganie rzeczywistości i funkcje poznawcze, dlatego istnieją szczególne restrykcje dotyczące ich przepisywania na receptę. To sprawia, że pacjent może otrzymać maksymalnie trzy recepty, które łącznie nie przekraczają 90 dni stosowania według dawkowania. 

Konieczność wizyty lekarskiej i przeprowadzenia badania ma tutaj uzasadnienie, ponieważ wielu pacjentów korzystających z portali internetowych wystawiających recepty za opłatę, nadużywały tej opcji. Dlatego teraz Ministerstwo Zdrowia chcąc uniknąć takiej sytuacji, wprowadziło konieczność badania pacjenta, jeśli od ostatniego badania minęło więcej niż trzy miesiące. 

W sytuacji, kiedy od badania minęło nie więcej niż 90 dni, lekarz może przepisać lek bez konieczności badania pacjenta, ale pod warunkiem, że otrzyma dostęp do wcześniejszej historii leczenia, czyli wgląd do Internetowego Konta Pacjenta. 

Jak udostępnić swoje IKP lekarzowi?

W obecnych czasach, w których wiele rzeczy da się załatwić przez internet, proces udostępniania danych jest prosty i bezpieczny. Aby udostępnić swoje Internetowe Konto Pacjenta, najłatwiej zrobić to poprzez autoryzację SMS.

Ta metoda polega na dwuetapowym zabezpieczeniu, podczas którego lekarz prosi o dostęp, a następnie pacjent otrzymuje SMS z kodem, który musi podać lekarzowi, aby ten wpisał go w system i uzyskał pełną historię medyczną pacjenta. 

Istnieją również inne opcje. Na przykład, pacjent może zdecydować się przez dłuższy czas udostępnić dane swojemu lekarzowi, co ułatwi dalsze konsultacje czy udzielić dostęp nie tylko lekarzowi, ale również placówce medycznej czy aptece.

Można także zmienić zakres udostępniania swoich danych lub po prostu cofnąć upoważnienie dostępu do danych w każdej chwili, a wszystko to w łatwy i prosty sposób w Internetowym Koncie Pacjenta. 

Więcej o tym, jak udostępnić dane lekarzowi, placówce medycznej lub aptece, przeczytasz na stronie www.pacjent.gov.pl.

Czy wizyty kontrolne muszą być stacjonarne?

W trakcie pandemii COVID-19, większość wizyt odbywała się online, czyli za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Dzięki temu, możliwe było odbycie zaplanowanej konsultacji ze specjalistą, kiedy była ona potrzebna. Dało to również większą elastyczność w korzystaniu z opieki medycznej czy możliwość odbycia wizyty lekarskiej u specjalisty, który przyjmuje kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. 

Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia idąc za tym trendem, pozwala na przeprowadzenie wywiadu lekarskiego w formie zdalnej, czyli bez konieczności pojawienia się u lekarza osobiście w gabinecie. Jednak obowiązkiem lekarza podczas wizyty zarówno stacjonarnej, jak i online, jest zapoznanie się z historią medyczną pacjenta lub przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem (jeśli pacjent nie posiada Internetowego Konta Pacjenta). 

Podsumowanie

Nowelizacja Rozporządzenia, która weszła w życie w sierpniu 2023 roku, jak podaje resort zdrowia, ma chronić pacjentów przed utratą zdrowia i nadużywaniami, ponieważ stosowanie bez kontroli lekarskiej środków odurzających i substancji psychotropowych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

Od teraz, lekarz ma obowiązek zbadać pacjenta, jeśli od ostatniej wizyty lekarskiej minęło więcej niż 90 dni i zapoznać się z jego historią medyczną, którą pacjent udostępnia specjaliście poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

W przypadku, jeśli pacjent nie posiada dostępu do Internetowego Konta Pacjenta, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny i uzyskać informacje o dotychczasowym leczeniu od pacjenta. 

Należy podkreślić, że projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia nie wpływa w żaden sposób na dostępność terapii medyczną marihuaną i produktów leczniczych zawierających w swym składzie THC i CBD.