Działanie leków przeciwdepresyjnych SSRI
Serotonina to neuroprzekaźnik odgrywający znaczącą rolę w ośrodkowym układzie nerwowym. Odpowiada m.in. za nasz nastrój, dlatego jej niedostateczny poziom w organizmie jest ściśle związany z pojawieniem się stanów depresyjnych.
W zwiększeniu stężenia hormonu szczęścia w mózgu pomagają selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli SSRI (z ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Jest to grupa leków o działaniu przeciwdepresyjnym, która dodatkowo wykazuje działanie przeciwlękowe.
Mechanizm działania leków SSRI polega na blokowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny, co uniemożliwia jej transport z powrotem do komórki nerwowej. W efekcie zwiększa się stężenie tego neuroprzekaźnika w mózgu, przyczyniając się do poprawy nastroju.
Leki SSRI wykorzystywane są do leczenia zaburzeń psychicznych, takich jak:
- depresja,
- fobie społeczne,
- zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia lękowe.
Medyczna marihuana w leczeniu depresji
Medyczna marihuana posiada szereg właściwości zdrowotnych, które wykorzystywane są w leczeniu różnego rodzaju schorzeń. Ze względu na działanie przeciwlękowe, poprawiające nastrój i odprężające, może również pomóc w leczeniu chorób psychicznych, w tym depresji. W takim przypadku według badań sprawdzają się odmiany medycznej marihuany zawierające w swoim składzie większe stężenie CBD, niż THC.
Marihuana lecznicza a leki SSRI – badania
Istnieje stosunkowo niewiele badań dotyczących łączenia marihuany medycznej z lekami przeciwdepresyjnymi SSRI. Może to wynikać z faktu, że już samo dobranie odpowiedniej terapii farmakologicznej dla pacjenta z depresją stanowi spore wyzwanie.
Osoby chorujące na depresję mają różne nasilenie dolegliwości i stosują inne dawki oraz połączenia leków. Dodatkowe włączenie medycznej marihuany do leczenia przeciwdepresyjnego może więc powodować pewne problemy, ale nie musi.
Nieliczne badania sugerują, że kannabinoidy mogą zwiększać stężenie leków antydepresyjnych w organizmie chorego. W konsekwencji u pacjenta mogą pojawiać się lub nasilać skutki uboczne związane ze stosowaniem podstawowego leczenia.
Tylko lekarz specjalista o odpowiedniej wiedzy na temat terapii medyczną marihuaną jest w stanie dobrać optymalne leczenie. Na podstawie wnikliwej analizy choroby pacjenta, jego dolegliwości oraz listy przyjmowanych leków, jest w stanie ustalić indywidualną dawkę oraz schemat leczenia konopiami medycznymi.
Uważna i ścisła współpraca pacjenta z lekarzem, wpływa na bezpieczeństwo leczenia i procesu zdrowienia.
Podsumowanie
Choroby psychiczne, w tym depresja, to poważny problem współczesnego świata. Każdy pacjent oraz przebieg choroby jest inny, dlatego warto rozważyć wszystkie dostępne metody leczenia. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest terapia medyczną marihuaną, ale jak każdy lek, wymaga odpowiedniego dobrania dawki i stopniowego wprowadzenia, aby przynieść najlepsze rezultaty.
Bibliografia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6313625/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7309674/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8307883/
Depression and Other Common Mental Disorders https://apps.who.int