Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Nawyki związane z alkoholem i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Alkoholizm

Spożywana ilość alkoholu a medyczna marihuana

Publikacja: 25 stycznia, 2021

Nadmierne spożywanie alkoholu to w naszym kraju wciąż przewijający się temat. Niestety, wielu Polaków ma problem z alkoholem, co doprowadza do znacznego pogorszenia zdrowia, sytuacji materialnej, a także może być motorem napędowym do pojawienia się w naszym życiu depresji i znacznego pogorszenia jakości relacji międzyludzkich.

Badanie dotyczące zastosowania marihuany w leczeniu alkoholizmu

Spożywana ilość alkoholu w terapii medyczną marihuaną została ujęta przez kanadyjskich naukowców, którzy przeprowadzili badanieReductions in alcohol use following medical cannabis initiation: results from a large cross-sectional survey of medical cannabis patients in Canada“, a jego wyniki napawają optymizmem.

Aż 43,5 procent pacjentów, którzy regularnie przyjmowali medyczną marihuanę, mogło zmniejszyć częstość spożywania alkoholu. Co więcej, podjęcie decyzji o rozpoczęciu stosowania marihuany w celu złagodzenia szkodliwych nawyków alkoholowych, doprowadziło do całkowitego rzucenia palenia nikotyny.

Mediana dni picia wśród uczestników badania zmieniła się, zmniejszając się z 10,5 do 8 dni. Takie informacje z Canadian Cannabis Patient Survey, pozwalają spojrzeć optymistycznie na poradzenia sobie z problemem alkoholowym i nałogiem palenia nikotyny medyczną marihuaną.

Grafika, na białym tle napis: Medyczna marihuana a częstotliwość spożywania alkoholu oraz wykres 44% - zmniejszenie częstotliwości spożywania alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni, 34% zmniejszenie liczby spożywanych drinków w ciągu tygodnia, 8% - brak spożycia alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni.

Medyczna marihuana w leczeniu uzależnienia – czy to możliwe?

W badaniu wzięło udział 2102 ankietowanych, z czego 973 uczestników zgłosiło wcześniejsze lub aktualne problemy z nadużywaniem alkoholu. Po zastosowaniu medycznej marihuany, 44 procent z nich, czyli 419 osób, zgłosiło zmniejszenie częstotliwości spożywania alkoholu w ciągu ostatnich 30 dni.

Ponadto, aż 34 procent, czyli 323 uczestników badania, zmniejszyło picie alkoholu w postaci drinków w ciągu tygodnia. 76 osób, czyli 8 procent uczestników badania stwierdziło, że w ciągu 30 dni nie spożywało alkoholu w ogóle.

Co ważne, u badanych nie pojawiły się również nieprzyjemne objawy odstawienia alkoholu, a stosowanie medycznej marihuany dodatkowo często wiąże się ze zmniejszeniem stosowania innych substancji, w tym opioidów, tytoniu i nielegalnych narkotyków.

Podsumowanie

Nadmierne spożycie alkoholu powoduje wzrost wskaźnika przestępczości, śmiertelności i zachorowalności na różnego rodzaju choroby. Niestety, pomimo świadomości konsekwencji zdrowotnych, osób uzależnionych przybywa. Dlatego jak najszybciej warto podjąć leczenie alkoholizmu, aby uchronić pacjenta przed poważnymi konsekwencjami.

Medyczna marihuana dobrze radzi sobie z objawami uzależnienia i wiąże się z mniejszą ilością wypijanego alkoholu. To może oznaczać, że leczenie uzależnienia od alkoholu jest możliwe nie tylko podstawową farmakoterapią, która niesie ze sobą ryzyko wystąpienia silnych działań niepożądanych, ale również naturalnymi sposobami.