obszar roboczy 3 kopia 2

Marihuana medyczna w leczeniu ataksji

Publikacja: 19 kwietnia, 2023

Ataksja to zaburzenie charakteryzujące się brakiem koordynacji ruchowej. Często jest objawem innych chorób, takich jak stwardnienie rozsiane czy udar mózgu.

Kannabinoidy oraz liczne związki znajdujące się w medycznej marihuanie posiadają m.in. właściwości zmniejszające napięcie mięśni, które mogą być wykorzystywane w terapii tej choroby. Dowiedz się, w jaki sposób marihuana medyczna może przyczynić się do leczenia ataksji. 

Co to jest ataksja?

Ataksja (niezborność ruchowa) to zespół objawów neurologicznych związanych z zaburzeniami koordynacji ruchowej lub kontroli czynności mięśni. Choroba ta może powodować np. problemy z:

  • precyzyjnym wykonywaniem codziennych czynności (np. zapinanie czy odpinanie guzików), 
  • jedzeniem,
  • chodzeniem,
  • mówieniem czy pisaniem. 

Przyczyny ataksji

Ataksja jest objawem uszkodzenia neuronów odpowiedzialnych za koordynację, napięcie mięśni oraz równowagę ciała, które występują m.in. w móżdżku oraz w rdzeniu kręgowym. 

W rdzeniu kręgowym znajdują się drogi odpowiedzialne za przewodzenie bodźców z mięśni do móżdżku, które niosą informację o położeniu poszczególnych części ciała. Ponadto móżdżek połączony jest z korą mózgową, gdzie powstają impulsy o zamiarze wykonania ruchu. Dzięki temu móżdżek sprawuje kontrolę nad różnymi grupami mięśni, co pozwala na płynne i precyzyjne wykonywanie ruchu. W momencie uszkodzenia któregokolwiek elementu tego układu, dochodzi do niezborności ruchowej.

Przyczyn powstawania ataksji jest wiele. Do jej pojawienia się mogą prowadzić choroby genetyczne, takie jak np. ataksja Friedreicha lub ataksja móżdżkowo-rdzeniowa, co określa się jako ataksję wrodzoną.

W pozostałych przypadkach ataksję określamy jako nabytą. Do jej powstania mogą przyczynić się np.: infekcje wirusowe (np. zapalenie mózgu), udar mózgu, nowotwory mózgu, niedobory wit. E, B1 oraz B12, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, stwardnienie rozsiane czy zatrucie toksynami, takimi jak alkohol, leki lub metale ciężkie. 

Rodzaje ataksji

Ze względu na miejsce powstania uszkodzenia neuronów, możemy wyróżnić ataksję móżdżkową oraz ataksję czuciową.

Niezborność móżdżkowa ma miejsce, gdy dochodzi do uszkodzeń w obrębie samego móżdżku. Ponieważ ta część mózgu odpowiedzialna jest za precyzję oraz prawidłowość danego ruchu, objawy ataksji mogą być obustronne lub dotyczyć jednej strony ciała. U pacjenta obserwuje się oczopląs, drżenie i chwiejny chód. Dochodzi również do zaburzeń mowy.

Drugi rodzaj niezborności związany jest z uszkodzeniem dróg nerwowych odpowiedzialnych za czucie głębokie, czyli odczuwanie położenia własnego ciała. Objawy ataksji czuciowej najsilniej zauważalne są w kończynach dolnych. Ulegają one nasileniu podczas zamknięcia oczu przez chorego w pozycji stojącej. 

Leczenie ataksji

Rozpoznanie ataksji u chorego odbywa się, poprzez przeprowadzenie wnikliwego wywiadu oraz szeregu specjalistycznych badań diagnostycznych. Niezwykle ważne jest również ustalenie przyczyny wystąpienia niezborności ruchowej, w celu wdrożenia odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Jeśli ataksja jest objawem innej choroby, leczenie polega na terapii schorzenia podstawowego. W przypadku niedoboru witamin wystarczy rozpocząć odpowiednią suplementację, a gdy objawy są wynikiem zatrucia organizmu toksynami, należy usunąć drażniący czynnik. 

Podobnie leczenie ataksji wygląda w przypadku innych chorób, jak np. stwardnienie rozsiane. Zastosowanie odpowiednich terapii, pomaga zmniejszyć objawy oraz poprawić jakość życia pacjenta.

W przypadku, gdy chory cierpi na ataksję wrodzoną, leczenie jest długotrwałe i najczęściej ogranicza się do złagodzenia objawów. Ważną rolę odgrywa tutaj rehabilitacja, współpraca z logopedą, wsparcie najbliższych, a także alternatywne metody leczenia. Jedną z nich jest medyczna marihuana.

Wpływ medycznej marihuany na ludzki organizm

Człowiek posiada układ endokannabinoidowy (ECS), który złożony jest z sieci receptorów (CB1 i CB2), wewnętrznych kannabinoidów oraz enzymów. Jego zadaniem jest kontrolowanie i regulacja większości funkcji fizjologicznych poprzez wpływ na zachowanie homeostazy organizmu. 

Medyczna marihuana zawiera fitokannabinoidy, które mogą zastąpić nasze wewnętrzne kannabinoidy oraz wpłynąć na pracę układu endokannabinoidowego. THC i CBD łącząc się z receptorami CB1 oraz CB2, przywracają równowagę w funkcjonowaniu organizmu. 

Dzięki temu medyczna marihuana przyczynia się do regeneracji i ochrony komórek oraz regulacji procesów fizjologicznych. Działania te wykorzystuje się w terapii wielu chorób, np. choroby Alzheimera, stwardnienia rozsianego, padaczki czy nowotworów.

Okazuje się, że może również pomóc w przypadku ataksji. 

Marihuana medyczna w leczeniu ataksji

Marihuana medyczna to roślina o wszechstronnym działaniu. Za sprawą naukowców oraz przeprowadzonych badań, może być stosowana w leczeniu wielu chorób, w tym także tych o podłożu neurodegeneracyjnym, jak np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, pląsawica Huntingtona czy właśnie ataksja.

Dwa główne kannabinoidy medycznej marihuany tj. THC i CBD, posiadają zdolności neuroprotekcyjne. Dzięki temu wykazują ochronne działanie na komórki nerwowe, a także wspomagają ich regenerację w przypadku uszkodzeń. 

Warto również wiedzieć, że marihuana medyczna redukuje nadmierną spastyczność mięśni, działa przeciwlękowo, uspokajająco oraz przeciwbólowo. Ponadto konopie lecznicze wpływają na zmniejszenie napadów drgawkowych, co jest niezwykle istotne w przypadku wielu pacjentów cierpiących z powodu chorób neurodegeneracyjnych. 

Podsumowanie

Ataksja to neurologiczna choroba charakteryzująca się brakiem koordynacji ruchowej, która może być leczona za pomocą medycznej marihuany. Dzięki temu, że kannabinoidy posiadają wiele możliwości terapeutycznych, znajdują zastosowanie w terapii ataksji nabytej, jak i wrodzonej. 

Na szczególną uwagę zasługuje działanie neuroprotekcyjne marihuany medycznej, chroniące komórki nerwowe oraz przyspieszające ich regenerację w przypadku uszkodzenia. Dodatkowo medyczna marihuana łagodzi takie objawy jak drżenie i napięcie mięśniowe, a także korzystnie wpływa na poprawę stanu psychicznego pacjenta.