akt 01

Leczenie tężyczki za pomocą medycznej marihuany

Publikacja: 8 marca, 2023

Medyczna marihuana to remedium na wiele różnych chorób. Jednak jak twierdzą naukowcy, istnieje jeszcze szereg zastosowań związanych z konopiami, o których obecnie nie mamy pojęcia. Czy medyczna marihuana może pomóc pacjentom z tężyczką w łagodzeniu objawów choroby? Dowiedz się, co na ten temat mówią badania. 

Medyczna marihuana to remedium na wiele różnych chorób. Jednak jak twierdzą naukowcy, istnieje jeszcze szereg zastosowań związanych z konopiami, o których obecnie nie mamy pojęcia. Czy medyczna marihuana może pomóc pacjentom z tężyczką w łagodzeniu objawów choroby? Dowiedz się, co na ten temat mówią badania. 

Co to jest tężyczka?

Tężyczka to przewlekłe schorzenie, które związane jest z nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Jej głównym objawem są niekontrolowane skurcze lub drżenie mięśni, którym często towarzyszy ból i mrowienie. Tężyczka może przebiegać jawnie lub w postaci utajonej, co sprawia, że dość trudno ją zdiagnozować.

Za przyczynę tężyczki uważa się głównie nieprawidłowe stężenie elektrolitów, szczególnie zmniejszenie poziomu wapnia (hipokalcemia) i magnezu (hipomagnezemia). Kolejnym podłożem choroby dość często jest zasadowica oddechowa i niedoczynność przytarczyc. 

Leczenie tężyczki polega na uzupełnieniu niedoborów poprzez odpowiednią dietę oraz suplementację wapnia i/lub magnezu. W cięższych przypadkach stosuje się również wlewy dożylne, które uzupełniają niezbędne składniki mineralne. 

W zależności od głównej przyczyny choroby dodatkowo wprowadza się inne leki, które mają wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pacjentom często zaleca się również psychoterapię, która pomaga zmienić nastawienie do choroby i wspomaga cały proces leczenia. 

Marihuana medyczna a tężyczka

Marihuana medyczna posiada szereg właściwości leczniczych, np. zdolność zmniejszania nudności, które wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób (np. chorób zapalnych jelit). Jest również stosowana w wielu chorobach związanych z układem nerwowym, np. w stwardnieniu rozsianym, chorobie Alzheimera czy fibromialgii. W związku z tym uważa się, że może być również pomocna w przypadku tężyczki. 

Zawarte w medycznej marihuanie kannabinoidy, takie jak THC i CBD, wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, neuroprotekcyjne i redukujące napięcie mięśniowe. Ponadto zmniejszają lęk, zwiększają reakcję na stres i korzystnie wpływają na samopoczucie. 

Medyczna marihuana – jak wpływa na organizm?

Lecznicza marihuana oddziałuje na organizm za pomocą układu endokannabinoidowego (ECS). Dzięki podobnej budowie do wewnętrznie produkowanych w organizmie człowieka endokannabinoidów, mogą wpływać na receptory i aktywować ich działanie, co objawia się zmniejszeniem wielu dolegliwości. 

Dzięki temu, medyczną marihuanę z powodzeniem stosuje się w tak wielu chorobach.

Leczenie medyczną marihuaną tężyczki

Medyczna marihuana dzięki właściwościom neuroprotekcyjnym potrafi chronić komórki nerwowe, w tym te znajdujące się w mózgu, co znacznie zmniejsza rozwój chorób neurologicznych, takich jak np. tężyczka.

Co więcej, dzięki zdolności do redukcji napięcia mięśniowego i zmniejszania napadów drgawkowych, znacznie ułatwia kontrolowanie ruchów, które są głównym objawem tego schorzenia. 

Stosowanie marihuany medycznej w leczeniu tężyczki jest również zalecane z powodu jej działania przeciwbólowego. Silny ból towarzyszący skurczom i drżeniom mięśni niekorzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjentów, a stosując marihuanę medyczną udaje się nad nim zapanować. 

Leczenie tężyczki medyczną marihuaną – podsumowanie

Obecnie nie ma badań dotyczących wykorzystania różnych odmian medycznej marihuany w leczeniu tężyczki, ale właściwości konopi indyjskich i zawartych w nich kannabinoidów sugerują, że jej podanie może przynieść ulgę pacjentom cierpiącym z powodu tego schorzenia. 

Marihuana lecznicza wykazuje m.in. właściwości przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, neuroprotekcyjne, zmniejszające napięcie mięśni i poprawiające samopoczucie. Dzięki temu, może być skutecznym narzędziem łagodzącym większość objawów związanych z przewlekłą chorobą, jaką jest tężyczka.