Grafika, białe tło z zieloną linią, czarnym napisem Terapia dla uzależnionych od opioidów i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.
Aktualność

Konopie – terapią dla uzależnionych od opioidów.

Publikacja: 15 stycznia, 2021

Ostatnie badania wykazują, że konopie indyjskie mogą poprawić wyniki leczenia osób mających problem z używaniem opioidów. To sprawia, że po raz kolejny medyczną marihuanę można nazwać nowoczesnym lekiem, który pomaga w wielu dolegliwościach i chorobach.

Konopie indyjskie w leczeniu uzależnienia

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence – Cannabis use is associated with reduced risk of exposure to fentanyl among people on opioid agonist therapy during a community-wide overdose crisis, opracowanego przez Medical Xpress, używanie konopi może poprawić wyniki leczenia osób uzależnionych od leków przeciwbólowych – opioidów.

Powoduje również zmniejszenie ryzyka związanego z przypadkowymi reakcjami na fentanyl i może złagodzić objawy odstawienia opioidów, takie jak np. głód narkotykowy. Ponadto marihuana dobrze radzi sobie w leczeniu bólu.

Czy konopie mogą być dobrą terapią dla uzależnionych?

Działanie THC związane z używaniem konopi indyjskich

Badanie przeprowadzono przez University of British Columbia i BC Center on Substance Abuse (BCCSU) obejmowało 819 uczestników, z których 53% celowo lub przypadkowo stosowało fentanyl, pomimo leczenia z powodu uzależnienia od opioidów.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy, u których testy moczu wykazały obecność THC, są o 10% mniej narażeni na nadużywanie fentanylu. Wyniki wykazały, że kannabinoid THC zdecydowanie redukuje ryzyko związane z przedawkowaniem opioidów.

„Odkrycia sugerują, że marihuana może mieć stabilizujący wpływ na leczenie wielu pacjentów, jednocześnie zmniejszając ryzyko przedawkowania”.

Dr Eugenia Socías, autor badania i naukowiec z BCCSU

Marihuana jako terapia dla uzależnionych od opioidów – podsumowanie

Kilka amerykańskich programów medycznych stosujących terapię medyczną marihuaną obejmuje grupę osób uzależnionych od opioidów, ponieważ konopie niwelują skutki uboczne uzależnienia i pomagają zmniejszyć ilość stosowanych leków.

Takie działanie konopi jest możliwe, ponieważ receptory opioidowe i receptory kannabinoidowe znajdują się w tych samych obszarach mózgu. To sprawia, że stosowanie medycznej marihuany wpływa na regulowanie zaburzeń związanych z uzależnieniem.

Leczenie uzależnienia od opioidów jest możliwe za pomocą konopi, co sprawia, że coraz więcej pacjentów mających problem z nadużywaniem leków może skorzystać z tej formy terapii.