unnamed (1)

Jak marihuana wpływa na serce?

Publikacja: 14 września, 2023

Marihuana wpływa na serce na kilka różnych sposobów. Z jednej strony, zawarte w niej substancje zdrowotne mogą obniżać ciśnienie krwi, a z drugiej, mogą zwiększać częstotliwość akcji serca. Czy działanie marihuany na serce jest korzystne czy nie? Sprawdź, jak stosowanie marihuany oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy.  Palenie marihuany a funkcjonowanie serca Po spożyciu marihuany, już w […]

Marihuana wpływa na serce na kilka różnych sposobów. Z jednej strony, zawarte w niej substancje zdrowotne mogą obniżać ciśnienie krwi, a z drugiej, mogą zwiększać częstotliwość akcji serca. Czy działanie marihuany na serce jest korzystne czy nie? Sprawdź, jak stosowanie marihuany oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. 

Palenie marihuany a funkcjonowanie serca

Po spożyciu marihuany, już w ciągu kilku minut pojawiają się pierwsze efekty. Wśród nich są m.in. wahania ciśnienia tętniczego krwi. Ciśnienie początkowo lekko się zwiększa, a później poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża się. 

Z tej właściwości mogą korzystać pacjenci z nadciśnieniem lub osoby, które borykają się z wieloma chorobami, na które ciśnienie ma istotny wpływ. W związku z tym, że konopie indyjskie posiadają zdolność rozszerzania źrenic, powodowania czerwonych oczu i zmniejszenia ciśnienia krwi, to często korzystają z ich właściwości osoby z jaskrą. 

Marihuana wpływa również na tętno, zwiększając je prawie dwukrotnie. Jednak u każdej osoby efekt ten może się różnić ze względu na indywidualne predyspozycje organizmu. 

U niektórych pacjentów odnotowano wzrost tętna jedynie o 20%, co nie zmienia faktu, że szybkie bicie serca często jest przyczyną ataków paniki i lęku u osób, które nie znają dokładnego działania marihuany. 

Podwyższone tętno może również zwiększać ryzyko zawału serca, ale tylko u osób, u których prowadzony tryb życia już wcześniej spowodował wystąpienie patologicznych zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Głównie dotyczy to pacjentów z nadwagą, narażonych na przewlekły stres czy palących papierosy. 

Czy marihuana jest dobra dla serca? Konopie w przewlekłej niewydolności serca

Obecnie nie ma dostępnych badań, które jednoznacznie dadzą odpowiedź na to pytanie. Jednak kilka z nich sugeruje, że to zależy od zawartości kannabinoidów i ich użycia. 

Wielu naukowców twierdzi, że jeden z kannabinoidów występujących w dużej ilości w marihuanie – CBD, może stanowić potencjalny środek w terapii niewydolności serca. 

W jednym z artykułów naukowych umieszczonych w British Journal of Pharmacology, przedstawiono badanie przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, w którym podawano gryzoniom kannabidiol CBD. 

Wyniki wykazały, że kannabidiol z powodzeniem zmniejszał napięcie naczyń krwionośnych, co chroniło je przed uszkodzeniem spowodowanym m.in. glukozą, której wysokie stężenia występują u chorych na cukrzycę, powodując obciążenie dla serca. 

W związku z tym wydaje się, że kannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie, które nie wykazują działania psychoaktywnego, mogą być ważnym narzędziem w zapobieganiu kardiomiopatii występującej u cukrzyków. 

Układ endokannabinoidowy zapobiega chorobom serca

Niektóre z badań wykazały, że system endokannabinoidowy może zapobiec rozwojowi chorobom serca. Dlaczego? Układ ten odpowiada za utrzymywanie wewnętrznej równowagi i bierze udział w większości reakcji oraz funkcji zachodzących w ciele człowieka. 

Układ endokannabinoidowy odpowiada m.in. za:

  • apetyt,
  • sen,
  • odczuwanie bólu,
  • odporność,
  • metabolizm,
  • kontrolę stresu,
  • funkcje sercowo-naczyniowe. 

Tak szerokie działanie układu endokannabinoidowego i jego udział w funkcjach sercowo-naczyniowych sprawia, że jego prawidłowe działanie stanowi ważny czynnik w profilaktyce chorób serca. Jak to możliwe?

Związki zawarte w konopiach, które wykazują działanie lecznicze, wpływają na organizm właśnie poprzez interakcję z układem endokannabinoidowym, a dokładniej jego receptorami, które rozmieszczone są w całym ciele, m.in. w sercu. 

Badania opublikowane na łamach International Journal of Cardiology wykazały, że zaburzenia pracy układu endokannabinoidowego mogą przyczynić się do przewlekłej niewydolności serca. 

Ponadto u mysz, które miały niższy poziom receptorów kannabinoidowych CB1, częściej występowały zaburzenia pracy serca niż u myszy z optymalną ilością tych receptorów i co więcej, zaobserwowano mniejsze szanse na przetrwanie.  

Związek układu endokannabinoidowego z pracą serca jest więc niezaprzeczalny, sprawiając, że w niektórych chorobach serca, stosowanie marihuany może przynieść korzyści terapeutyczne. Jednak dopiero badania na ludziach pomogą określić, czy jest to w pełni bezpieczne i opłacalne dla osób cierpiących z powodu schorzeń serca. 

Czy marihuana wpływa niekorzystnie na serce?

Niektórzy naukowcy nie są nastawieni optymistycznie do marihuany w kontekście funkcjonowania serca, ponieważ niektóre badania sugerują, że konopie mogą być czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo chorób serca.

Jedno z badań przeprowadzonych przez French Addictovigilence Network, w którym wzięto pod uwagę 1979 raportów na temat niekorzystnych reakcji po zażyciu konopi indyjskich wykazało, że 35 z nich wiązało się z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. 

Prawie połowa z 35 przypadków dotyczyła osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia pracy serca. W pozostałej części przypadków nie było takiego powiązania, co sugeruje, że negatywne zmiany w układzie krwionośnym mogły być związane z zażywaniem marihuany. 

Podsumowanie badania wykazało, że między 2006 a 2010 wskaźnik chorób serca dotyczący osób stosujących marihuanę podniósł się z 1,1% do 3,6%. Jednak wszyscy badani palili również papierosy, a kilku z nich dodatkowo miało nadwagę lub otyłość. 

Chociaż badanie wykazało wzrost wskaźnika związanego z zaburzeniami pracy serca, to nie można wykluczyć, że jest to spowodowane tylko paleniem papierosów czy nadwagą, ale również stosowaniem marihuany. 

Marihuana a serce – badania

Inne badanie przeprowadzone w 2016 roku przez American Heart Association wykazało, że marihuana może mieć negatywny wpływ na serce, szczególnie u młodych ludzi. 

Młodzi mężczyźni, którzy regularnie palą marihuanę mają wyższy wskaźnik stresu, co może prowadzić do zaburzeń pracy serca, w tym pojawienia się niewydolności tego narządu. 

Jednak osoby te należą do użytkowników marihuany rekreacyjnej, która pochodzi z nielegalnych i często zanieczyszczonych źródeł, co może przełożyć się na zwiększone problemy zdrowotne.

Ponadto w innym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Szpitala św. Łukasza wykazano, że młodzi mężczyźni palący konopie indyjskie są również narażeni na wystąpienie kardiomiopatii. 

Naukowcy zaobserwowali, że kardiomiopatia w normalnych warunkach występuje najczęściej u starszych kobiet, a w przypadku osób palących marihuanę są to głównie młodzi mężczyźni, którzy byli mniej narażeni na pojawienie się choroby. To sprawiło, że badacze doszli do wniosku, że marihuana ma związek z pojawieniem się niektórych schorzeń układu sercowo-naczyniowego a wiekiem. 

Jednak należy wziąć pod uwagę, że mężczyźni częściej niż kobiety przyznają się do palenia marihuany, co może wpływać na mylne przeświadczenie, że to właśnie młodzi mężczyźni używający marihuanę są bardziej narażeni na choroby serca. 

Choroby serca a marihuana

W przypadku chorób serca, wielu lekarzy odradza stosowanie marihuany, ponieważ nie ma na ten temat zbyt wielu badań klinicznych. Co więcej, odmiany zawierające wysoką zawartość THC mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm osób chorych na serce, ale nie ma co do tego jednoznacznych stwierdzeń.

Natomiast wiadomo, że stosowanie marihuany nie zwiększa częstotliwości akcji serca w sposób, który mógłby zaniepokoić pacjentów ze zwiększonym ryzykiem niewydolności serca. 

Jednak marihuana może powodować pewne problemy zdrowotne u osób młodych, głównie nastolatków, u których zdiagnozowano wcześniej choroby wpływające na pracę serca. 

Ponadto każda osoba, w której rodzinie występowały choroby serca, powinna mieć na uwadze, że zażywanie konopi może nieść dla niej pewne ryzyko. 

Podsumowanie

Medyczna marihuana może stanowić pomoc w niektórych chorobach sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze. Co więcej, jej stosowanie wspomaga leczenie jaskry, którego objawem jest wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. 

W przypadku poważniejszych chorób, takich jak np. niewydolność serca czy kardiomiopatia, ze względu na brak badań i ostrożność, nie zaleca się stosowania medycznej marihuany, ponieważ jej przyjęcie może spowodować pogorszenie zdrowia.