Temat marihuany od lat budzi wiele kontrowersji wśród ludzi na całym świecie. Jednak coraz więcej krajów legalizuje konopie nie tylko do celów rekreacyjnych, ale również medycznych. W Polsce od 2017 roku można korzystać z terapii medyczną marihuaną, dzięki czemu pacjenci mają dodatkową formę leczenia, która może pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach. Czym jest lecznicza marihuana? Ile kosztuje terapia medyczną marihuaną? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji na temat medycznej marihuany w Polsce
Czym jest medyczna marihuana?
Medyczna marihuana to suszone kwiaty konopi indyjskich, które do celów leczniczych uprawiane są w specjalnych pomieszczeniach, a następnie kontrolowane na zawartość kannabinoidów i zanieczyszczeń, m.in. pestycydów, metali ciężkich czy nawozów.
Każda partia suszu konopnego musi przejść wszystkie normy bezpieczeństwa i czystości mikrobiologicznej, jak inne leki. Co więcej, w zależności od odmiany może różnić się zawartością kannabinoidów THC i CBD, co jest ściśle kontrolowane i regulowane przez producenta.
Receptę na medyczną marihuanę może wystawić każdy lekarz posiadający aktualne prawo wykonywania zawodu, z wyłączeniem lekarza weterynarii. Jednak najczęściej przepisują ją lekarze posiadający wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu terapii konopnej.
Należy wiedzieć, że leczniczą marihuanę można otrzymać wyłącznie w aptekach po okazaniu recepty lekarskiej.
Historia leczenia medyczną marihuaną
Konopie to jedne z najstarszych roślin, które były wykorzystywane w medycynie już tysiące lat temu. Świadczą o tym pierwsze wzmianki, które ukazały się w księgach medycyny chińskiej, opisujące napary z kwiatów konopi w kontekście bólu, dny moczanowej i reumatyzmu.
Następnie zaczęli ją wykorzystywać Hindusi i Arabowie, którzy zażywali marihuanę jako środek moczopędny, przeciwpadaczkowy, zmniejszający wymioty i gorączkę.
W końcu konopie dotarły do Europy, gdzie wykorzystywano ich niezwykłe właściwości przeciwbólowe.
Właściwości marihuany leczniczej
Marihuana medyczna zawiera wiele związków chemicznych, które wykazują działanie lecznicze. Jednak największą rolę odgrywają kannabinoidy, w tym THC (delta-9-tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol), które występują w marihuanie w największej ilości.
Marihuana lecznicza wykazuje właściwości m.in.:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwdrgawkowe,
- odprężające,
- zmniejszające nudności i wymioty,
- redukujące sztywność i napięcie mięśni,
- zwiększające jakość snu,
- poprawiające samopoczucie.
Terapia medyczną marihuaną w Polsce
Polska zdecydowała się na legalizację medycznej marihuany w 2017 roku i dołączyła tym samym do 11 innych europejskich państw, dopuszczających tę metodę leczenia. Jednak pomimo zalegalizowania terapii konopiami, pierwsze partie leku na bazie konopi pojawiły się w aptekach dopiero rok później i to głównie w większych miastach, jak Warszawa czy Kraków.
Obecnie nie ma problemu z dostępnością medycznej marihuany w aptekach, a w przypadku braku na stanie, farmaceuta ma obowiązek zamówić konkretny preparat pod pacjenta, co nie powinno zająć więcej niż 2-3 dni robocze.
Co ciekawe, w 2019 roku sprzedano w Polsce 80 kg medycznej marihuany, a był to pierwszy rok jej dostępności. W 2020 roku liczba ta była 4 raz większa, co pokazuje, jak wielu pacjentów korzysta z terapii medyczną marihuaną w łagodzeniu swoich dolegliwości.
Ile kosztuje medyczna marihuana?
Medyczna marihuana nie jest refundowana, co oznacza, że należy za nią zapłacić 100% ceny, której wartość może różnić się w zależności od apteki i jej marży. Jednak średnia cena 1 grama suszu konopnego w aptece wynosi około 65 złotych.
Biorąc pod uwagę, że konopie lecznicze są dostępne w opakowaniach po 5, 10 i 15 gramów, to cena za jedno opakowanie w aptece waha się od 325 do 975 złotych. Takie opakowanie starcza średnio na 7-tygodniowe leczenie medyczną marihuaną, ale jest to uwarunkowane dawkowaniem, które każdy pacjent może mieć inne.
W Polsce dostępna jest coraz większa ilość preparatów z medyczną marihuaną. Oto kilka z nich:
- Cannabis flos Aurora Deutschland GmbH THC 1%,
- Cannabis flos Aurora Deutschland GmbH THC 8%,
- Cannabis flos Aurora Deutschland GmbH THC 20%,
- Cannabis flos Aurora Deutschland GmbH THC 22%.
Zastosowanie marihuany medycznej
Medyczna marihuana posiada szereg zastosowań terapeutycznych, a o tym, czy terapia przeprowadzona za jej pomocą będzie pomocna, decyduje wyłącznie lekarz na podstawie wywiadu medycznego i stanu zdrowia pacjenta.
Marihuana ma zastosowanie w chorobach takich jak m.in.:
- przewlekły ból,
- nudności i wymioty,
- padaczka,
- stwardnienie rozsiane,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- toczeń,
- zaburzenia lękowe,
- depresja,
- borelioza,
- zespół stresu pourazowego,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- astma,
- zespół jelita drażliwego,
- wrzodziejące zapalenie jelit,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- fibromialgia.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania marihuany medycznej?
Marihuanę medyczną nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto nie zaleca się jej używania przez osoby poniżej 18 roku życia, z wyjątkiem stanów terminalnych.
Osoby chorujące na ciężkie schorzenia nerek, wątroby, serca oraz schizofrenię, również nie powinny stosować terapii medyczną marihuaną. Podobnie jak kierowcy zawodowi, ponieważ obecność marihuany może zostać wykryta w przypadku rutynowej kontroli, za co grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.
Cena medycznej marihuany – podsumowanie
Cena marihuany leczniczej to około 65 złotych za 1 gram suszu. Jednak biorąc pod uwagę wielkość opakowania – 5, 10 lub 15 gramów, to cena za jedno opakowanie może się wahać od 325 do nawet 975 zł.
Jedno opakowanie może starczyć nawet na 7 tygodni leczenia, ale zależy to od dawkowania, które dobierane jest indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie występujących dolegliwości i ich nasilenia.