dziennik konopny

Dziennik konopny – pomoc w terapii medyczną marihuaną

Publikacja: 2 września, 2022

Podczas terapii medyczną marihuaną wielu pacjentów prowadzi dziennik konopny, w którym zapisuje wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stosowania marihuany.

Jest to niezwykle pomocne, ponieważ pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów terapii. Sprawdź, czym jest i dlaczego warto prowadzić dziennik konopny podczas leczenia medyczną marihuaną. 

Dziennik konopny – co to jest?

Dziennik konopny to rodzaj zeszytu lub notatnika, w którym prowadzi się zapiski dotyczące stosowania marihuany medycznej lub innych preparatów na bazie konopi. Można go otrzymać bezpośrednio w klinice zajmującej się leczeniem medyczną marihuaną lub stworzyć go samemu i dopasować indywidualnie do swoich potrzeb. 

Co powinno się znaleźć w dzienniku konopnym?

Istnieje podstawowa lista pozycji, które powinny znaleźć się w dzienniku konopnym. Dzięki niej, możliwe jest śledzenie procesu leczenia oraz monitorowanie efektów. 

Do obowiązkowych pozycji w dzienniku konopnym należą:

  • data i godzina,
  • nazwa leku lub preparatu,
  • rodzaj produktu,
  • profil kannabinoidowy (zawartość THC i CBD),
  • metoda przyjęcia leku lub produktu,
  • dawka,
  • efekty.

To, jakie pozycje znajdą się w dzienniku konopnym, zależy wyłącznie od pacjenta. Poza podstawowymi informacjami, można również dopisać inne, takie jak działania niepożądane, wartość ciśnienia tętniczego krwi, występujące objawy, czas uzyskania efektów czy samopoczucie. 

Dziennik służy zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi podczas kontrolnej wizyty. Dzięki niemu, wszystkie najważniejsze informacje dotyczące leczenia medyczną marihuaną dostępne są w jednym miejscu. Im więcej zapisanych informacji, tym lepiej, szczególnie podczas rozpoczęcia terapii konopnej

Dziennik konopny – kolejność wypełniania

Dziennik konopny można wypełnić przed zażyciem konopi medycznych lub po. Jednak nie jest ważny dokładny moment zapisania tych informacji, ale aby zrobić to mniej więcej w tym samym czasie, w którym przyjmuje się dawkę leku. W związku z tym, warto trzymać dziennik konopny w pobliżu leku z medyczną marihuaną. 

Większość informacji, takich jak nazwa produktu, rodzaj produktu, zawartość THC i CBD, sposób przyjęcia oraz dawka, znajduje się na opakowaniu leku zakupionego w aptece. Kolejne pozycje dziennika konopnego, należy uzupełnić po przyjęciu dawki medycznej marihuany i odczekaniu określonego czasu. Będzie to 10 minut od momentu inhalacji lub co najmniej 2 godziny od spożycia doustnego. 

Niektóre pozycje np. wartość ciśnienia i stężenie glukozy, można wykonać zarówno przed przyjęciem leku na bazie konopi, jak i po. 

Zalety prowadzenia dziennika konopnego

Dziennik konopny to rodzaj pamiętnika z leczenia medyczną marihuaną. Dzięki wpisywaniu w dziennik wszystkich istotnych informacji, pacjent jest w stanie odkryć, kiedy jego organizm czerpie najwięcej korzyści z terapii. Co więcej, pomaga również zrozumieć, w jaki sposób marihuana lecznicza wpływa na zdrowie. 

Prowadzenie dziennika konopnego jest również istotne dla lekarza prowadzącego terapię konopną. Dzięki niemu, specjalista jest w stanie ocenić cały proces leczenia, w tym m.in. czy zapisana dawka jest wystarczająca aby zmniejszyć objawy choroby i poprawić funkcjonowanie pacjenta. 

Dziennik konopny – podsumowanie

Dziennik konopny to niezwykle ważne narzędzie, pozwalające monitorować postęp leczenia oraz wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Jest on zalecany wszystkim pacjentom, szczególnie na początku terapii medyczną marihuaną. 

Służy do ustalenia optymalnego planu leczenia, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz do osiągnięcia najlepszych rezultatów, dlatego warto prowadzić go systematycznie, wraz z każdym przyjęciem dawki medycznej marihuany.