Regularni palacze konopi są słabszymi kierowcami niż osoby niepalące, nawet kiedy nie są pod wpływem marihuany. Dodatkowo, na częstotliwość błędów na drodze wpływa fakt, w jakim wieku zaczęli stosować marihuanę.
Osoby, które zaczęły palić mając mniej niż 16 lat, są bardziej nieuważne podczas jazdy. Podczas testów w symulatorze częściej przekraczały prędkość, pomijały znaki “stop” i potrącały pieszych. Czy marihuana trwale upośledza zdolność prowadzenia pojazdu? Wiele na to wskazuje.
Stosowanie marihuany w wieku nastoletnim ma wpływ na zdolności poznawcze
Wsiadanie za kierownicę tuż po przyjęciu konopi nigdy nie jest dobrym pomysłem. Większość palaczy prawdopodobnie zdaje sobie z tego sprawę. Naukowcy ze szpitala Mclean przy Uniwersytecie Harvard przeprowadzili testy w symulatorze pojazdu, które sprawdziły jak regularne stosowanie marihuany wpływa na kierowców. Wyniki różniły się nie tylko między palącymi i niepalącymi. Były zdecydowanie gorsze u osób, które zaczęły palić przed 16. rokiem życia.
Badanie nad wpływem marihuany na prowadzenie auta
W badaniu wzięło udział 45 uczestników. Ponad połowa (28 osób) paliła marihuanę codziennie lub prawie codziennie, minimum 4-5 razy w tygodniu. W założeniu osoby te były pod wpływem konopi ok. 1500 razy w ciągu całego życia. Przed przystąpieniem do testów uczestnicy nie mogli palić marihuany przez co najmniej 12 godzin, co potwierdzono testami z moczu.
“To, co widzimy, to małe, ale znaczące różnice w wynikach, gdzie osoby o wczesnym początku stosowania marihuany wykazują zwiększone ryzyko kolizji, omijania znaków “stop” i spędzania dłuższego czasu na jeździe powyżej limitu prędkości” – mówi dr. Mary Kathryn Dahlgren, współautorka badania.
Różnice w sposobie prowadzenia pojazdu nie są równoznaczne z upośledzeniem zdolności
Autorzy badania podkreślają: jego wyniki nie dotyczą wszystkich palaczy marihuany. Zaprzeczają stwierdzeniu, że osoby stosujące konopie od czasów nastoletnich są w jakiś sposób upośledzone lub nie powinny mieć prawa do kierowania pojazdami. Dostrzegają jedynie istotne różnice w ich sposobie prowadzenia samochodu, nawet kiedy nie są pod wpływem narkotyku.
Pomimo tego, w świecie naukowym zawrzało. Paul Armentano, dyrektor NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws – organizacja zajmująca się reformami praw dotyczących marihuany), przywołał wyniki badań z 2007 roku, które wskazywały na brak wpływu THC na zdolność kierowania pojazdem po 24 godzinach od zażycia substancji. Jego zdaniem, stwierdzone w tegorocznych testach różnice mają inne źródło niż stosowanie marihuany.
Statystyki legalizacji
Jednak statystyki pokazują, że legalizacja marihuany w poszczególnych stanach (Waszyngton. Kolorado, Oregano) wpłynęła na wzrost liczby kolizji na drogach o ok. 3 proc. Badania Dahlgren i zespołu również wynikały z faktu, że THC było drugą najczęściej wykrywaną substancją wśród kierowców zaraz po alkoholu. Ich liczba podwoiła się od czasu zalegalizowania marihuany.
Warto zaznaczyć, że wspomniane statystyki dotyczą wszystkich kolizji na drogach. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, ich liczba nie uległa zmianie. Potwierdzają to badania opublikowane w American Journal of Public Health w 2017 roku, które porównywały ilość wypadków w stanach z zalegalizowaną marihuaną i bez.
Stosowanie marihuany w młodości wpływa na rozwój mózgu
Najważniejszym wnioskiem z badań nad wpływem regularnego palenia marihuany na prowadzenie pojazdów jest fakt, że obecność THC w organizmie wpływa na rozwój mózgu. W wieku nastoletnim ten organ nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dopiero w wieku ok. 25 lat mówi się o pełnej dojrzałości mózgu.
Rozpoczęcie przyjmowania marihuany w wieku poniżej 16 lat ma wpływ na rozwój zdolności poznawczych. Wiek ten dotyczy regularnego, częstego palenia marihuany, nie jednorazowego incydentu.
Inne badania nad wpływem marihuany na mózg potwierdzają wnioski autorów tegorocznych obserwacji. Regularni palacze konopi wykazywali słabszą zdolność zapamiętywania i koncentracji oraz opóźnione reagowanie na bodźce. Osoby, które często paliły marihuanę w wieku 13-19 lat wykazywały trudności w skupieniu uwagi i słabszą zdolność uczenia się. Poddanie ich testom neurologicznym potwierdziło te przypuszczenia.
Czy regularne stosowanie marihuany wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?
Jest to bardzo możliwe zważywszy na ilość badań potwierdzających obniżenie zdolności poznawczych u tych, którzy zaczęli ją palić w wieku nastoletnim. Wskazuje to na konieczność edukowania młodzieży w tej kwestii i możliwe ograniczanie jej dostępu do marihuany.
Jednak późniejsze rozpoczęcie częstego przyjmowania konopi nie uchroni cię przed ich negatywnym działaniem. Również palacze o późniejszym wieku inicjacji osiągnęli gorsze wyniki w tegorocznym badaniu w porównaniu do osób, które miały z nią kontakt zaledwie parę razy w życiu.
Wnioski są zdecydowanie alarmujące, jednak ich potwierdzenie nadal wymaga większej ilości badań. Na pewno nie należy wsiadać za kierownicę do 12 godzin po zażyciu marihuany, nawet jeśli czujemy się na siłach. Bez wątpienia będzie to miało wpływ na opóźnienie reakcji, co może skutkować wypadkiem.
W Polsce za prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków, takich jak np. marihuana, grozi kara pozbawienia wolności. Nie ma również znaczenie stężenie metabolitów THC we krwi.
Więcej na temat działania marihuany przeczytasz w poniższym artykule: