Grafika, białe tło z czarnym napisem Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę? oraz zielonym logo Medicana w lewym dolnym rogu.
Zanim zostaniesz pacjentem

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

Publikacja: 15 stycznia, 2021

Medyczna marihuana jest od 2017 roku legalnym lekiem, dostępnym w Polsce na receptę. Do jej wystawienia, uprawnieni są lekarze wszystkich specjalizacji medycznych, poza lekarzami weterynarii.

Aby otrzymać receptę na medyczną marihuanę należy: zgłosić się do Medicana, która zajmuje się terapią konopną, założyć konto pacjenta i umówić się na wizytę lekarską. Po weryfikacji medycznej i dokładnym wywiadzie lekarskim, lekarz decyduje o rozpoczęciu terapii i wypisaniu recepty. 

Od kiedy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?

Ustawa z dnia 7.07.2017 roku o legalizacji medycznej marihuany w Polsce, weszła w życie w listopadzie 2017 roku[1]Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, … Continue reading. Jednak dopiero w styczniu 2019 roku marihuana trafiła do aptek w postaci suszu, na podstawie którego przygotowuje się leki recepturowe. 

Jaki lekarz może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

Medyczna marihuana jest lekiem dostępnym jedynie na receptę typu RPW, czyli receptę narkotyczną. Taki rodzaj recepty może wystawić każdy lekarz, z wyłączeniem lekarza weterynarii. Wszyscy lekarze dostępni w klinikach Medicana mogą wystawić receptę na medyczną marihuanę.

Czy recepta na medyczną marihuanę różni się od innych recept?

Recepta na medyczną marihuanę nie różni się od innych przepisywanych w obrębie tej samej grupy leków. Na takiej recepcie może się znaleźć tylko jeden lek z dokładnym opisem substancji czynnej, jej ilości oraz dawkowaniem. Recepta może zostać wypisana w postaci tradycyjnej, papierowej lub wirtualnej, czyli e-recepty. Aby wykupić e-receptę musisz podać 4-cyfrowy kod recepty i swój numer pesel. W przypadku recepty papierowej wystarczy podać ją farmaceucie w celu realizacji.  

Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

Receptę można zrealizować w aptekach w całej Polsce, które mają zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N. Jeżeli apteka nie posiada na stanie leku, ma obowiązek zamówić go dla pacjenta w ciągu 3 dni roboczych. Radzimy przed wizytą w aptece, skontaktować się z wybraną apteką telefonicznie.

Jak zakwalifikować się na terapię medyczną marihuaną?

Aby rozpocząć terapię należy zarejestrować się w strefie pacjenta, wypełnić dostępne formularze i przesłać dokumentację medyczną. Następnie po weryfikacji otrzymuje się decyzje o pozytywnym lub negatywnym zakwalifikowaniu się do terapii konopnej. O rozpoczęciu leczenia i przepisaniu recepty na medyczną marihuanę decyduje lekarz podczas wizyty lekarskiej stacjonarnej lub online.

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę w klinikach Medicana? 

 1. Sprawdź listę chorób, która kwalifikuje się do terapii konopnej. Jeśli odnajdujesz w niej swoją chorobę, istnieją szansę o pozytywnym zakwalifikowaniu się do terapii medyczną marihuaną.
 2. Załóż konto pacjenta na stronie Medicana.
 3. Wypełnij formularz medyczny, zwracając szczególną uwagę na jednostkę chorobową oraz listę przyjmowanych leków. Pamiętaj o dokładnym podaniu dawek przyjmowanych leków oraz ich szczegółowym dawkowaniu. Wypełnienie formularza jest podstawą do dalszej kwalifikacji.
Grafika, na białym tle czarny napis Zgłoszenie nie gwarantuje zakwalifikowania do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną oraz zielone logo mediana w lewym dolnym rogu.
Uwaga: Zgłoszenie, może, ale nie musi być gwarancją zakwalifikowania do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną. 
 1. Umów pierwszą wizytę. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia przez ekspertów Medicana, zostaniesz przydzielony do lekarza, który specjalizuje się w odpowiedniej dziedzinie medycznej pasującej do Twojego schorzenia. To oznacza, że możesz umówić się na pierwszą wizytę lekarską. Wizyty w Centrum Medicana realizowane są w trybie:
 • Stacjonarnym (Warszawa, Kraków)
 • Online (cała Polska) 
 1. Zgłoś się na pierwsza wizytę. Medicana nie gwarantuje przepisania recepty na pierwszej wizycie lekarskiej, ponieważ niektóre zażywane leki (stale lub czasowo) wykluczają stosowanie medycznej marihuany. Tylko lekarz prowadzący może decydować o możliwości korzystania z terapii konopnej i przepisaniu recepty. 
 2. Zarezerwuj lek. Po otrzymaniu recepty na medyczną marihuanę, niezależnie od tego, czy jest to tradycyjna, papierowa wersja czy e-recepta, musisz zarezerwować lek w jednej z wyznaczonych aptek. Listę aptek otrzymujesz wraz z receptą.
 3. Wykup lek. W aptece powinieneś pamiętać o:
 • Pobraniu kopii recepty
 • Pobraniu FV imiennej, która jest dowodem zakupu

Powyższe dokumenty są niezbędne do ewentualnej kontroli, ponieważ potwierdzają legalne posiadanie marihuany.

Grafika na zielonym tle napis: Recepta - Pierwsza wizyta nie gwarantuje uzyskania recepty na medyczną marihuanę. W niektórych przypadkach możesz zostać skierowany na terapię innymi kannabinoidami oraz białym logo medicana w lewym dolnym rogu.
Uwaga: Recepta na medyczną marihuanę ważna jest przez 30 dni. 
 1. Dokumenty trzymaj zawsze przy sobie. Podczas terapii medyczną marihuaną musisz mieć przy sobie:
 • Zaświadczenie o leczeniu – dziennik pacjenta
 • Kopię recepty imiennej
 • Dowód zakupu w postaci faktury imiennej 
 • Susz w oryginalnym opakowaniu aptecznym.

W razie kontroli służb musisz okazać wszystkie wyżej wymienione dokumenty.

W cenie konsultacji pacjentowi przysługuje 1 zmiana recepty (odnowienie lub aktualizacja). Ponowne wystawienie recepty możliwe jest podczas kolejnej wizyty lekarskiej.

Pytania naszych czytelników

– Czy medyczna marihuna jest na NFZ?

"Niestety medyczna marihuana nie jest refundowana w Polsce."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną?

– Czy mogę łączyć terapię medyczną marihuaną z innymi lekami?

"Z niektórymi tak, należy pamiętać że medyczna marihuana może wpływać na działanie leków - wzmacniać lub osłabiać ich działanie. Zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym."

left arrow right arrow

Zadaj swoje pytanie,

Zapisz się do newsletter