Aby otrzymać receptę na leczniczą marihuanę, należy zgłosić się do kliniki Medicana, założyć konto pacjenta i umówić się na wizytę lekarską. Następnie po weryfikacji medycznej i dokładnym wywiadzie lekarskim, lekarz zdecyduje o rozpoczęciu terapii i wypisaniu recepty.
Od kiedy marihuana medyczna jest legalna w Polsce?
Ustawa z dnia 7.07.2017 roku o legalizacji medycznej marihuany w Polsce, weszła w życie kilka miesięcy później – w listopadzie tego samego roku. Jednak dopiero w styczniu 2019 roku marihuana trafiła do aptek w postaci suszu, na podstawie którego przygotowuje się lek recepturowy.
Marihuana lecznicza – kto może skorzystać z terapii?
Z terapii marihuaną medyczną mogą skorzystać osoby, których dolegliwości kwalifikują się do tego rodzaju leczenia. Wśród nich wymienia się m.in.: przewlekły ból różnego pochodzenia, silne stany zapalne, choroby neurologiczne, zaburzenia snu, choroby przewodu pokarmowego, depresję czy zaburzenia lękowe.
Jednak ostateczna decyzja o podjęciu leczenia za pomocą marihuany medycznej należy do lekarza. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, a specjalista stwierdzi, że konopie medyczne pomogą w występujących objawach, to pacjent uzyska receptę na marihuanę.
Jaki lekarz może wystawić receptę na medyczną marihuanę?
Marihuana medyczna jest lekiem dostępnym jedynie na receptę typu RPW, czyli receptę narkotyczną. Taki rodzaj recepty może wystawić każdy lekarz, z wyłączeniem lekarza weterynarii. Warto wiedzieć, że wszyscy lekarze dostępni w klinikach Medicana mogą wystawić receptę na medyczną marihuanę.
Czy recepta na medyczną marihuanę różni się od innych recept?
Recepta na konopie lecznicze nie różni się od innych przepisywanych recept w obrębie tej samej grupy leków. Na takiej recepcie może się znaleźć tylko jeden lek z dokładnym opisem substancji czynnej, jej ilości oraz dawkowaniem. Recepta może zostać wypisana w postaci tradycyjnej – papierowej lub wirtualnej, czyli e-recepty. Aby wykupić e-receptę musisz podać 4-cyfrowy kod recepty i swój numer pesel. W przypadku recepty papierowej, wystarczy podać ją farmaceucie w celu realizacji.
Gdzie można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w aptekach w całej Polsce, które mają zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N. Jeżeli apteka nie posiada na stanie leku, to ma obowiązek zamówić go dla pacjenta w ciągu 2-3 dni roboczych.
Zalecamy, aby przed wizytą w aptece, skontaktować się z wybraną apteką telefonicznie i potwierdzić posiadanie suszu medycznej marihuany na stanie.
Jak zakwalifikować się na terapię medyczną marihuaną?
Aby rozpocząć leczenie medyczną marihuaną, należy zarejestrować się w strefie pacjenta, wypełnić dostępne formularze i przesłać dokumentację medyczną. Następnie po weryfikacji, otrzymuje się decyzje o pozytywnym lub negatywnym zakwalifikowaniu się do terapii konopnej.
O rozpoczęciu leczenia i przepisaniu recepty na marihuanę leczniczą zawsze decyduje specjalista podczas wizyty lekarskiej stacjonarnej lub online.
Jak dostać receptę na marihuanę medyczną w klinikach Medicana?
- Sprawdź listę chorób, która kwalifikuje się do terapii konopnej. Jeśli odnajdujesz w niej swoją chorobę, to istnieje szansa pozytywnego zakwalifikowania się do leczenia medyczną marihuaną.
- Załóż konto pacjenta na stronie Medicana.
- Wypełnij formularz medyczny, zwracając szczególną uwagę na jednostkę chorobową oraz listę przyjmowanych leków. Pamiętaj o dokładnym podaniu dawek przyjmowanych leków oraz ich szczegółowym dawkowaniu. Wypełnienie formularza jest podstawą do dalszej kwalifikacji.
Uwaga: Zgłoszenie może, ale nie musi być gwarancją zakwalifikowania do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną.
- Umów pierwszą wizytę. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia przez ekspertów Medicana, zostaniesz przydzielony do lekarza, który specjalizuje się w odpowiedniej dziedzinie medycznej, pasującej do Twojego schorzenia. To oznacza, że możesz umówić się na pierwszą wizytę lekarską. Wizyty w Centrum Medicana realizowane są w trybie:
- Stacjonarnym (Warszawa, Kraków)
- Online (cała Polska)
- Zgłoś się na pierwsza wizytę. Medicana nie gwarantuje przepisania recepty na pierwszej wizycie lekarskiej, ponieważ niektóre zażywane leki (stale lub czasowo) wykluczają stosowanie medycznej marihuany. Tylko lekarz prowadzący może decydować o możliwości korzystania z terapii konopnej. Jeśli nie stwierdza żadnych przeciwwskazań, to od razu może przepisać receptę.
- Zarezerwuj lek. Po otrzymaniu recepty na medyczną marihuanę, niezależnie od tego, czy jest to tradycyjna, papierowa wersja czy e-recepta, musisz zarezerwować lek w jednej z wyznaczonych aptek. Listę aptek otrzymujesz wraz z receptą.
- Wykup lek. W aptece powinieneś pamiętać o:
- Pobraniu kopii recepty;
- Pobraniu FV imiennej, która jest dowodem zakupu.
Powyższe dokumenty są niezbędne do ewentualnej kontroli, ponieważ potwierdzają legalne posiadanie marihuany.
Uwaga: Recepta na medyczną marihuanę ważna jest przez 30 dni.
- Dokumenty trzymaj zawsze przy sobie. Podczas terapii medyczną marihuaną musisz mieć przy sobie:
- Zaświadczenie o leczeniu – dziennik pacjenta,
- Kopię recepty imiennej,
- Dowód zakupu w postaci faktury imiennej,
- Susz w oryginalnym opakowaniu aptecznym.
W razie kontroli służb musisz okazać wszystkie wyżej wymienione dokumenty.
Ważne: W cenie konsultacji pacjentowi przysługuje 1 zmiana recepty (odnowienie lub aktualizacja). Ponowne wystawienie recepty możliwe jest podczas kolejnej wizyty lekarskiej.