Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Układ endokannabinoidowy ECS

Układ endokannabinoidowy to jeden z najważniejszych układów regulacyjnych w organizmie człowieka, w jego skład wchodzą trzy komponenty:

  • receptory kannabinoidowe (najliczniejsze spośród receptorów neuronalnych w organizmie człowieka)
  • ligandy, czyli związki chemiczne, działające za pośrednictwem receptorów kannabinoidowych, zwane endokannabinoidami (są to cząsteczki, które ludzki organizm sam syntetyzuje „na żądanie” – a zatem pod wpływem bodźca, stymulującego komórkę)
  • system enzymatyczny, biorący udział w biosyntezie i degradacji endokannabinoidów.

Układ endokannabinoidowy to układ sygnałowy, odpowiedzialny za utrzymanie homeostazy, czyli równowagi biologicznej organizmu człowieka. Ponadto uczestniczy w tworzeniu oraz regulacji wielu procesów, zarówno fizjologicznych, jak i patofizjologicznych.

Odpowiednikiem endokannabinoidów w świecie roślin, są fitokannabinoidy, najbardziej charakterystyczne dla gatunku Cannabis (fito – roślinny).

Za pośrednictwem związków kannabinoidowych, wytwarzanych we włoskach gruczołowych kwiatu konopi siewnej (Cannabis sativa L.) – rośliny specyficznej i jedynej w swoim rodzaju, możemy wpływać na równowagę biologiczną naszego organizmu, regulować funkcje układu endokannabinoidowego, odpowiedzialnego w ogromnej mierze za przetrwanie organizmu.

Zaburzenia w układzie endokannabinoidowym mogą być czynnikiem etiopatologicznym wielu schorzeń. Regulacja tego układu daje ogromne nadzieje Pacjentom na całym świecie na zmniejszenie dolegliwości wywołanych przez choroby, na które cierpią, poprawę stanu zdrowia i komfortu życia.

Od kiedy w 1964 roku izraelski naukowiec Raphael Mechoulam, po raz pierwszy wyizolował z suszonego kwiatu konopi związek o nazwie delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), zapoczątkował badania nad konopiami. Następnie w 1992 odkryty został fizjologiczny endokannabinoidowy układ kontroli. Od tego czasu nieprzerwanie w laboratoriach profesora Mechoulama prowadzone są badania nad kannabinoidami, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i endogennie wytwarzanymi, oraz syntetycznymi, ich mechanizmem działania, także nad unikalnym sposobem funkcjonowania całego układu endokannabinoidowego.

Wiele możliwości terapeutycznego zastosowania konopi nie jest jeszcze poznanych i stanowi przedmiot badań, nie tylko w Izraelu, ale i Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz krajach europejskich

Przy czym liczne badania kliniczne z randomizacją, przeprowadzone w ośrodkach badawczych na całym świecie już dostarczają wiążących dowodów naukowych, potwierdzających skuteczność terapeutyczną stosowania konopi i fitokannabinoidów na przykład w: łagodzeniu chronicznego bólu, działaniu przeciwwymiotnym w leczeniu nudności i wymiotów, towarzyszących chemioterapii, łagodzeniu spastyczności w stwardnieniu rozsianym i wielu innych schorzeniach).

Terapia konopiami jest skomplikowaną drogą leczenia ze względu na zawartość ponad 500 związków chemicznych, obecnych w roślinie, mogących posiadać aktywność biologiczną. Istnieją już poznane mechanizmy działania kannabinoidów oraz występujących w ich otoczeniu terpenoidów, wykorzystywane przez lekarzy klinicystów w codziennej praktyce, natomiast nadal jest to rodzaj terapii eksperymentalnej.

Pacjenci na całym świecie zmagający się z niewystarczającą skutecznością klasycznej farmakoterapii w leczeniu schorzeń, na które cierpią, a odczuwający znaczącą poprawę stanu zdrowia dzięki zastosowanej terapii konopnej są żywym przykładem i dowodem na niezwykłe właściwości, jakie posiada Cannabis sativa L.- najstarsza roślina lecznicza na ziemi.

Terapie medycznymi konopiami – czyli utrzymanie organizmu w stanie równowagi biologicznej.

Terapię konopną, dopasowaną do Twoich potrzeb może opracować tylko specjalista. Medyczne konopie maja ogromny potencjał terapeutyczny, jednak ze względu na bogactwo związków biologicznie czynnych, w nich zawartych, sam nie poradzisz sobie z właściwym doborem preparatu, sposobu podania i wyznaczeniem dawkowania, które zapewni Tobie maksymalny efekt terapeutyczny, a zminimalizuje ryzyko działań niepożądanych, czy interakcji z lekami, które być może na co dzień stosujesz w walce z chorobą. Nie korzystaj z niebezpiecznych produktów z tzw. „czarnego rynku”, tak naprawdę nie wiesz, czym mogą być zanieczyszczone, lub jakimi syntetykami celowo wzbogacone, by Cię uzależnić, zamiast pomóc Ci w zmniejszeniu codziennych dolegliwości. Terapia konopna polega na wzajemnym zaufaniu i współdziałaniu pomiędzy Pacjentem, lekarzem i farmaceutą. Jeśli chciałbyś, abyśmy Cię przez nią poprowadzili, zgłoś się do dowolnej placówki Medicana. Zaufaj naszym specjalistom oraz doświadczeniom klinicystów z ośrodków naukowo-badawczych na całym świecie, z których wiedzy korzystamy na co dzień, pomagając Pacjentom. Przyjdź na konsultację z naszym specjalistą, dowiedz się, jak możemy poprawić jakość Twojego życia.