Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Nudności i wymioty wywołane chemioterapią i radioterapią

Nudności i wymioty są jednymi z najbardziej uciążliwych i najczęstszych efektów ubocznych związanych z leczeniem przeciw nowotworowym. W przypadku nie zastosowania środków przeciw wymiotnych mdłości mogą być tak silne , że aż 20 % pacjentów rezygnuje z kontynuowania chemioterapii. Mdłości i wymioty występujące po chemioterapii są związane z pogorszeniem codziennego funkcjonowania, zwiększonym lękiem, depresją i dlatego bardzo ważne jest zastosowanie skutecznej terapii.

Leczenie nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią za pomocą medycznej marihuany

Niektórzy pacjenci preferują zastosowanie medycznej marihuany w celu zredukowania mdłości i wymiotów spowodowanych chemioterapia. Może to być wytłumaczone tym, że medyczna marihuana poza właściwościami przeciwwymiotnymi wykazuje działanie poprawiające nastrój i uspokajające co może być korzystne podczas chemioterapii.

Czy medyczna marihuana może pomóc pacjentom zmagającym się z nudnościami i wymiotami wywołanymi chemioterapią ?

Badania wykazały podobną lub wyższą skuteczność kannabinoidów w leczeniu nudności i wymiotów w stosunku do placebo i konwencjonalnych leków przeciwwymiotnych u pacjentów leczonych przeciwnowotworowo. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573753/

W badaniu przeprowadzonym przez ogólny szpital w Massachusetts medyczne kannabinoidy wykazały większą skuteczność przeciw wymiotną niż tradycyjne leki. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-10/mgh-rsf101917.php

International Journal of Oncology donosi, że stosowanie medycznej marihuany poza łagodzeniem dolegliwości związanych z mdłościami i wymiotami może zwiększać skuteczność chemioterapii. https://www.spandidos-publications.com/ijo/51/1/369

Dodatkowo pacjenci stosujący medyczną marihuanę zgłaszają, zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie apetytu i zmniejszenie lęku związanego z chemioterapia.

https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/cannabis-pdq

Czy stosowanie medycznej marihuany wiąże się z efektami ubocznymi ?

Stosowanie medycznej marihuany może powodować szereg działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia nastroju , przyśpieszenie pulsu, obniżenie pulsu , obniżenie glikemii, obniżenie ciśnienia . Jednak poprzez zastosowanie zasady start low go slow czyli rozpoczynanie terapii od małych dawek i zwiększanie w razie potrzeb i uważną kontrolę przez lekarza jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko tych działań. Dlatego bardzo ważne by stosować medyczną marihuanę tylko pod kontrolą lekarza.

Uzyskaj naturalne leczenie już dziś

Bycie informowanym to najważniejszy krok, jaki możesz podjąć w swoim planie. Zapisz się do newsletteru, aby dowiedzieć się, w jaki sposób marihuana może złagodzić twoje objawy. Aby uzyskać zalecenie dotyczące stosowania marihuany, skontaktuj się dzisiaj z lekarzem posiadającym certyfikat terapii medyczną marihuaną.