Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Kacheksja -zespół wyniszczenia

Jest to zespól objawów chorobowych występujący w chorobie nowotworowej, AIDS oraz innych poważnych chorobach przewlekłych. Charakteryzuje się spadkiem masy ciała , brakiem apetytu wynikającym z procesu nowotworowego i zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Kacheksja dotyka też osób starszych , nawet jeśli nie cierpią na poważne choroby przewlekłe. Kacheksja pojawia się w późniejszych etapach chorób przewlekłych takich jak : celiakia, AIDS , reumatoidalne zapalenie stawów, proces nowotworowy, przewlekła niewydolność nerek, przewlekła niewydolność serca gruźlica czy stwardnienie rozsiane.

Zmiany zapalne wywołane przez ten syndrom mogą powodować zmiany w metabolizmie i składzie ciała. Kacheksja wiąże się z zwiększoną śmiertelnością i obniżeniem jakości życia.

Czy możemy leczyć kacheksje przy pomocy medycznej marihuany?

Badania kliniczne wykazały , że u pacjentów z AIDS którzy mieli znacznie obniżona masę ciała, terapia przy użyciu syntetycznego kannabinoidu (Dronabinol) znacząco zwiększyła apetyt wraz z trendem zwiększenia masy ciała , poprawy nastroju i zmniejszyła nasilenie mdłości i wymiotów. Po zakończeniu 6 tygodniowego okresu badań pacjenci dalej mogli przyjmować kannabinoidy co spowodowało dalszy wzrost apetytu. Po 12 miesiącach znowu zbadano pacjentów i stwierdzono , że Dronabinol był bezpiecznym i efektywnym środkiem do długotrwałego stosowania u pacjentów z obniżeniem masy ciała w związku z AIDS.

Jakie objawy związane z kacheksją może pomóc medyczna marihuana ?

Marihuana może znacznie poprawić apetyt a w związku z tym wpłynąć pozytywnie na ilość przyjmowanych kalorii. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwwymiotne, zmniejsza nudności i poprawia nastrój i ogólne osłabienie związane z kacheksją.

Czy dostępna w Polsce medyczna marihuana jest odpowiednia do leczenia kacheksji ?

Badania kliniczne były przeprowadzone przy użyciu syntetycznego kannabinoidu Dronabinolu. Najlepszym odpowiednikiem tej substancji będą odmiany marihuany zawierające wysokie stężenie THC. Dodatkowo medyczna marihuana zawiera liczne flawonoidy , które działają synergistycznie z THC i pozwalają uzyskać dobre efekty terapeutyczne.

Czy stosowanie medycznej marihuany jest bezpieczne i czy wiąże się z efektami ubocznymi ?

Efekty uboczne związane z medyczną marihuaną są zazwyczaj łagodne i są dość dobrze tolerowane przez pacjentów. Poprzez rozpoczynanie terapii od małych dawek i powolne zwiększanie aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu jesteśmy w stanie zredukować efekty uboczne. Dodatkowo nasi lekarze razem z marihuaną włączają leczenie olejem /suszem CBD(kanabidiol) co pozwala na lepsza tolerancję efektów marihuany i stosowanie wyższych dawek bez nieprzyjemnych efektów ubocznych.