Related Posts

Ogólnopolska infolinia

E-recepta informacje i porady

E-recepta to elektroniczna recepta, którą lekarz wystawia dla Ciebie w systemie elektronicznych recept i można ją odebrać na kilka sposobów. Jeśli korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta, to otrzymasz SMS na telefon zawierający 4 cyfry kodu aktywacji recepty, dodatkowo na Twój adres e-mail zostanie wysłany dokument PDF będący wirtualną e-receptą. Wygląda on tak, jak wydruk tradycyjnej recepty na której znajdują się informacje o zaleconych dawkowaniach lekarza oraz kod kreskowy.

Jeśli chcesz dostawać e-receptę mailem lub SMS-em, to wykonaj następujące czynności:

  1. Wejdź na stronę https://www.pacjent.gov.pl/
  2. Zaloguj się na swoje Internetowe konto Pacjenta
  3. W prawym górnym rogu zobaczysz napis: „Moje konto”. Kliknij ten link
  4. Wybierz „Edytuj swoje dane”
  5. Podaj swój numer telefonu lub/i adres mailowy.
  6. Zaznacz, czy chcesz dostawać powiadomienia SMS-em czy mailem.
  7. Zapisz swój wybór.

Jak zakupić leki z e-receptą?

Samodzielny zakup w aptece: W punkcie aptecznym wskaż farmaceucie, że chcesz wybrać e-receptę, następnie podasz kod dostępu do e-recepty — 4 cyfry, które posiadasz w SMSie oraz Twój numer PESEL. Opcjonalnie jeśli posiadasz smartfona, możesz pokazać farmaceucie dokument PDF e-recepty celem zeskanowania kodu kreskowego. Pamiętaj, że numer PESEL podajesz zawsze wtedy, kiedy korzystasz z 4-cyfrowego kodu SMS. Jeśli pokażesz PDF lub wydruk informacyjny, nie musisz podawać numeru PESEL, bo farmaceuta zeskanuje kod kreskowy.

Zakup za Ciebie w aptece: Jeśli ktoś dla Ciebie ma zakupić lek przekaż 4-cyfrowy kod SMS do e-recepty i Twój PESEL. Opcjonalnie przekaż otrzymany dokument PDF lub wydruk e-recepty.