Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Anoreksja

Jak medyczna marihuana może pomagać w anoreksji?

Kiedy masz anoreksję, nie jesz wystarczająco dużo, aby utrzymać odpowiednią wagę. Może się to nazywać zaburzeniem odżywiania, w którym pacjent nie koncentruje się na jedzeniu i wadze. Lub jest efektem ubocznym leczenia ciężkich chorób, które powodują duży spadek apetytu.

Zarówno użytkownicy marihuany, jak i osoby, które nie są użytkownikami, żartują na temat skłonności narkotyków do dawania ci “gastro fazy”. Ale to, co jest żartem lub niewygodny efekt uboczny dla niektórych osób, może ratować niektórych pacjentów. Zdolność marihuany do stymulowania apetytu pomaga pacjentom z takimi stanami jak anoreksja aby wspomóc ich apetyt.

Czy pacjenci z anoreksją mają więcej receptorów kannabinoidowych niż przeciętne?

Doktor Gérard i jego zespół zainteresowali się układami endokannabinoidowymi pacjentów z anoreksją. Zainteresowały ich wcześniejsze badania i dowody na wpływ marihuany na apetyt. Uznali że może to być wskazówką do znalezienia leczenia zaburzeń odżywiania i chcieli zbadać obecność receptorów CB1 u pacjentów z bulimią i anoreksją.

Naukowcy pracowali z 16 pacjentami z bulimią i 14 pacjentami z anoreksją. Aby zaobserwować aktywność receptorów kannabinoidowych w ich mózgach, wykorzystali tomografię emisyjną pozytronową, aby zobaczyć, jak działają ich mózgi bez żadnych inwazyjnych procedur.

W porównaniu do zdrowych osób z grupy kontrolnej, pacjenci z anoreksją mieli znacznie więcej receptorów CB1 w swoich mózgach. Pacjenci z bulimią mieli również zwiększoną liczbę receptorów CB1, ale w różnych obszarach mózgu. Bez względu na zaburzenie odżywiania, ci pacjenci mieli więcej receptorów, aby zrekompensować niedostateczny układ endokannabinoidowy w częściach mózgu związanych z nagradzaniem, przetwarzaniem emocji i odczuwaniem.

Czy możemy użyć syntetycznych kannabinoidów do leczenia anoreksji?

Ze względu na brak dowodów na udane leczenie farmakologiczne anoreksji, Andries i in. zbadali zdolność dronabinolu do pomocy pacjentom z anoreksją w wyzdrowieniu. Chcieli sprawdzić, czy syntetyczny kannabinoid może sprzyjać przybieraniu na wadze i poprawić wyniki w Rejestrze Zaburzeń Odżywiania (RZO) który mierzy emocjonalne aspekty zaburzeń odżywiania.

W ciągu trzech lat zespół leczył 25 dorosłych kobiet dronabinolem lub placebo. Pacjenci zażywali jedną dawkę przez cztery tygodnie, a następnie przechodzili na dwie. Andries i in. zapisali swoje wagi i wyniki (RZO).

Dronabinol pozwolił pacjentom uzyskać około 0,73 kg / 1,61 funta więcej niż podczas przyjmowania placebo. Co więcej, nie doświadczyli żadnych efektów ubocznych psychoaktywnych lub zmieniających umysł, kiedy przyjmowali lek ze względu na brak tetrahydrokannabinolu (THC). Pacjenci nie mieli istotnych zmian w wynikach RZO, ale uczestniczyli tylko przez 12 tygodni. Ogólnie rzecz biorąc, dronabinol był bezpiecznym i skutecznym lekiem.