Grafika, białe tło z czerwoną kreską, czarnym napisem Neurologia - Migrena oraz zielonym logo Medicana w lewym dolnym rogu.
Bóle głowy Migrena

Migrena. Przyczyny, objawy, leczenie choroby.

Publikacja: 12 stycznia, 2021

Aktualizacja: 1 sierpnia, 2021

Migrena należy do najbardziej uciążliwych rodzajów bólu głowy. Często utrudnia normalne funkcjonowanie i jest powodem wyłączenia chorego z życia codziennego. Korzystną alternatywą w leczeniu jest medyczna marihuana.

Weryfikowane przez:

Czym jest migrena?

Migrena to choroba przewlekła, która charakteryzuje się przede wszystkim silnym, napadowym, jednostronnym i pulsującym bólem głowy. Często towarzyszy jej również aura, czyli szereg objawów neurologicznych występujących przed atakiem choroby. Trwa zwykle od 4 do 72 godzin, chociaż w niektórych przypadkach może utrzymywać się znacznie dłużej.

Typowy atak migreny obejmuje 4 fazy:

  1. faza zwiastunów,
  2. aura,
  3. ból głowy,
  4. faza ponapadowa.

Ze względu na złożoność choroby konieczna jest dokładna diagnostyka, obejmująca wywiad lekarski, konsultacje neurologiczną oraz tomografię komputerową.

Choroba dotyczy większej ilości kobiet niż mężczyzn oraz około 4-5 proc. dzieci do 12 roku życia. 

Przyczyny choroby

Dokładna przyczyna migreny nie jest do końca poznana, jednak największy wpływ na jej powstanie ma podłoże genetyczne i środowiskowe. Istnieją również czynniki, które mogą powodować lub nasilać objawy migreny. Wśród nich wymienia się m.in.: nadmierny wysiłek fizyczny, zmiany pogody, alkohol, niektóre pokarmy (np. czekolada), ograniczanie jedzenia, stres, czy czynniki hormonalne (np. ciąża). 

Rodzaje migreny

Istnieje wiele odmian, które związane są z lokalizacją głównych objawów (np. migrena siatkówkowa). Zdarza się również, że choroba stanowi połączenie specyficznych objawów różnych jej typów. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje migreny:

  • Z aurą – najczęściej rozpoczyna się pojawieniem objawów wzrokowych lub neurologicznych (np. mrowienie ręki przechodzące na twarz). Pierwsze symptomy występują na około godziny przed bólem głowy, ale mogą rozpocząć się również podczas bólu. Ten rodzaj zaburzenia dotyczy około 27 proc. chorych.  
  • Bez aury – to najczęściej spotykana postać, która dotyka około 61,5 proc. chorych. Charakteryzuje się uciążliwym bólem głowy zlokalizowanym głównie w okolicach skroni, czasami również oczodołów lub parti czoła. Bólowi głowy towarzyszą nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło, zapachy i dźwięk. Ta postać choroby trwa nie krócej niż 4 godziny, ale nie dłużej niż 72 godziny. Jej przykładem może być migrena miesiączkowa, która związana jest z cyklem miesiączkowym kobiet.

Objawy choroby

Głównym objawem migreny jest intensywny ból głowy, który wraz z czasem trwania napadu narasta. Dodatkowo mogą pojawić się: nudności, wymioty, łzawienie oczu, zaburzenia widzenia, mroczki, zaburzenia czuciowe i ruchowe, a także nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy. Charakterystyczne jest również nasilenie bólu podczas wykonywania aktywności, nawet tej najmniejszej.

Leczenie migreny

Migrena należy do chorób, których nie da się całkowicie wyleczyć. Odpowiednia farmakoterapia pozwala na łagodzenie jej objawów oraz częstości występowania napadów. W leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ oraz tryptany, które wykorzystuje się w celu przerwania napadu migrenowego. Najlepsze efekty przynosi podanie leków w momencie wystąpienia pierwszych objawów lub w pierwszej godzinie napadu migrenowego.

W leczeniu profilaktycznym można również zastosować toksynę botulinową, którą wstrzykuje się do mięśni mimicznych, których skurcz doprowadza do ataku migreny. Ważne jest także eliminowanie czynników prowokujących epizody choroby np. stresogennych. W tym celu zaleca się regularną aktywność fizyczną, właściwą długość snu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę.  

O leczeniu zawsze powinien decydować lekarz. Dzięki temu możemy być pewni bezpieczeństwa i skuteczności terapii. Zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może powodować m.in. ból głowy spowodowany przyjmowaniem zbyt dużej ilości leków przeciwbólowych. Wiąże się to również z pojawieniem się dużej ilości działań niepożądanych np. wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, zaczerwienieniem twarzy lub uciskiem w klatce piersiowej. Bardziej bezpieczną metodą leczenia migren jest terapia konopna. 

Wpływ konopi na leczenie migreny

Według naukowców, napady migrenowe związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, a dokładnie z zaburzeniami przetwarzania kluczowych informacji sensorycznych. Migrena może mieć również związek z niedoborem endokannabinoidów.

Skuteczność konopi w łagodzeniu migreny przypisuje się fitokannabinoidom, takim jak THC i CBD, które aktywują receptory CB1 i CB2 układu endokannabinoidowego. Pobudzone receptory hamują reakcję układu trójdzielno-naczyniowego i ograniczają stan zapalny odpowiedzialny za ból. Ponadto aktywacja receptorów przyczynia się do przywrócenia równowagi układu endokannabinoidowego. Takie działanie korzystnie wpływa na objawy i napady migreny. Ekstrakty CBD i THC zmniejszają napięcie, ból i dyskomfort odczuwany przez pacjentów. Ponadto łagodzą inne objawy choroby, takie jak nudności i wymioty.

Najlepsze odmiany marihuany w leczeniu migreny to tzw. full spectrum, zawierające nie tylko THC, CBD, ale również szereg innych związków, jak terpeny: beta-kariofilen i mircen. 

Wykorzystanie medycznej marihuany w leczeniu migreny

Jak dotąd przeprowadzono kilkaset badań dotyczących wpływu medycznej marihuany na leczenie migreny. Dowiedziono w nich, że regularne korzystanie z terapii konopnej przynosi korzyści w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych u ponad 80% pacjentów. Ponadto liczba napadów migrenowych po 3-miesięcznej terapii konopnej zmniejszyła się o 40%. Zauważono również, że zastosowanie marihuany podczas ataku migrenowego, przerywa go i łagodzi objawy.

Co więcej, liczne badania udowodniły zmniejszenie innych dolegliwości migreny, takich jak nudności. Oczywiście jak każdy lek, medyczna marihuana powoduje działania niepożądane. Najczęściej wymienia się: suchość w ustach i zwiększony apetyt. Jednak większość pacjentów uważa, że korzyści płynące ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu migreny przewyższają ewentualne skutki uboczne.

Pytania naszych czytelników

– Czy medyczna marihuna jest na NFZ?

"Niestety medyczna marihuana nie jest refundowana w Polsce."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną?

– Czy terapia medyczną marihuaną powoduje odużenie?
left arrow right arrow

Zadaj swoje pytanie,

Zapisz się do newsletter