Grafika, białe tło z granatową kreską, czarnym napisem Psychiatria - Depresja oraz zielonym logo Medicana w lewym dolnym rogu.
Depresja

Depresja. Przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie.

Publikacja: 12 stycznia, 2021

Aktualizacja: 1 sierpnia, 2021

Depresja to choroba przewlekła, która upośledza codzienne funkcjonowanie i życie chorego. Zajmuje 4 miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych.

Weryfikowane przez:

Depresja (depressio) według szacunków dotyka około 4,4% światowej populacji, a w Polsce ponad 1,9 miliona osób.

Grafika, na białym tle czarny napis Depresja z opisem: Depresja dotyka około 300 mln co stanowi 4,4% światowej populacji oraz zielonym logo mediana w lewym dolnym rogu.

Podstawą leczenia tej choroby są leki przeciwdepresyjne i psychoterapia, ale wiele chorych szuka innych rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie medycznej marihuany.  

Co to jest depresja?

Depresja to grupa zaburzeń charakteryzująca się podobnymi objawami psychicznymi oraz fizycznymi. Ma związek z zachwianiem równowagi chemicznej w mózgu, co oznacza zaburzenia w wydzielaniu i przepływie neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiedzialnych za nastrój i emocje. Depresja objawia się odczuwaniem długotrwałego i dominującego smutku, przygnębieniem oraz trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, a średni wiek wystąpienia pierwszego epizodu choroby to 20-40 lat.

Przyczyny depresji

Przyczyną choroby są najczęściej traumatyczne wydarzenia, śmierć bliskiej osoby lub inna choroba przewlekła. Depresja może również występować w przebiegu innych schorzeń np. choroby afektywnej dwubiegunowej, chorób neurologicznych lub nowotworu. Do grupy zwiększonego ryzyka na zachorowanie na tą chorobą zalicza się również osoby młode, kobiety w okresie okołoporodowym, osoby starsze lub narażone na przewlekły stres. Należy pamiętać, że depresja może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku.  

Grafika na zielonym tle napis Depresja oraz cytat "Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą.

Objawy choroby

Występowanie objawów i ich nasilenie to sprawa indywidualna, która łączy się z podatnością i możliwościami psychicznymi danej osoby. Najczęściej u chorego pojawia się kilka symptomów, niekoniecznie w tym samym czasie. Do głównych objawów depresji zalicza się:

 • smutek i towarzyszący mu często lęk, niepokój oraz płacz
 • utrata radości z życia
 • negatywne nastawienie do świata
 • poczucie obojętności
 • obniżona samoocena
 • spowolnienie psychoruchowe
 • zaburzenia pamięci i koncentracji
 • zaburzenia snu
 • utrata apetytu
 • osłabienie, zmęczenie
 • ogólne złe samopoczucie
 • myśli samobójcze

Przyjmuje się, że nasilenie objawów i utrzymywanie się ich dłużej niż 2 tygodnie może świadczyć o depresji. Jednak, aby ustalić dokładną diagnozę należy skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje depresji

Depresja to schorzenie o zróżnicowanym charakterze, co przyczynia się do występowania jej wielu rodzajów. Biorąc pod uwagę patogenezę choroby, dzielimy ją na endogenną (spowodowana czynnikami wewnętrznymi) i egzogenną (czynnikami zewnętrznymi). Ze względu na rodzaj zaburzeń afektywnych można wyróżnić depresję w przebiegu choroby afektywnej jednobiegunowej i w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Ponadto występuje kilka typów depresji, które charakteryzują się występowaniem w specyficznych okolicznościach np. poporodowa czy sezonowa (w okresie jesienno-zimowym).

Leczenie depresji

Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Na podstawie wywiadu lekarskiego, rodzaju/typu depresji oraz stopnia zaawansowania choroby, decyduje o właściwej terapii. W przypadku łagodnego nasilenia depresji wystarcza sama psychoterapia. Jednak u większości pacjentów konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Leki przeciwdepresyjne przyjmuje się zwykle około 6-9 miesięcy, a o końcu terapii zawsze decyduje lekarz. 

Wpływ medycznej marihuany na depresje

Wielu pacjentów szuka pomocy w medycznej marihuanie, ze względu na brak rezultatów terapii farmakologicznej lub odczuwanie jej działań niepożądanych (np. przyrost masy ciała, zaparcia, zawroty głowy). Konopie mają podobne działanie jak leki przeciwdepresyjne. Przywracają równowagę neuroprzekaźników w mózgu, co korzystnie wpływa na nastrój i emocje. Ponadto poprawiają apetyt, skupienie, dodają energii i zapobiegają bezsenności.

Właściwości medycznej marihuany związane są z układem endokannabinoidowym, który odpowiada za homeostazę organizmu. Kannabinoidy zawarte w konopiach łączą się z receptorami CB1, co pomaga w regulacji neurogenezy odpowiadającej m.in. za przetwarzanie emocji. Poprawa neuroprzekaźnictwa endokannabinoidowego wykazuje działanie przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe[1]Hill M. N., Hillard C. J., Bambico F. R., Patel S., Gorzalka B. B., Gobbi G., The Therapeutic Potential of the Endocannabinoid System for the Development of a Novel Class of Antidepressants, Trends … Continue reading. Co więcej, stosowanie medycznej marihuany w porównaniu z antydepresantami, wywołuje bardzo łagodne skutki uboczne, które zdarzają się dosyć rzadko. Najczęściej pojawiającym się działaniem niepożądanym jest suchość w ustach i senność. To sprawia, że stosowanie terapii konopnej jest bardziej bezpieczne niż stosowanie tradycyjnej farmakoterapii.

Wykorzystanie medycznej marihuany w leczeniu depresji

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Waszyngtonie, większość pacjentów chorych na depresję odczuwa znaczną poprawę samopoczucia oraz zmniejszenie objawów depresyjnych, lęków i stresu, po zastosowaniu marihuany[2]Stoner S. A., Effects of Marijuana on Mental Health: Depression, University of Washington: Alcohol & Drug Abuse Institute, czerwiec 2017, https://adai.uw.edu/pubs/pdf/2017mjdepression.pdf, data … Continue reading. Wykazano również, że istotne znaczenie mają odmiany konopi zawierające wysokie stężenie CBD oraz niskie stężenie THC. Alternatywą dla tego rodzaju odmiany konopi może być zastosowanie konopi o wysokim stężeniu THC w małych dawkach, w połączeniu z suszem bogatym w CBD.

Medyczna marihuana stosowana przez krótki czas łagodzi objawy depresji. Jednak jej długotrwałe stosowanie może nie być tak efektywne, ponieważ kilku pacjentów wraz z czasem trwania terapii konopnej odczuwało nasilenie objawów depresji. Efekt ten może być spowodowany zbyt długim wpływem działania marihuany na układ endokannabinoidowy[3]Cuttler C., Spradlin A., McLaughlin R. J., A naturalistic examination of the perceived effects of cannabis on negative affect, Journal of Affective Disorders, vol. 235, kwiecień 2018, s. 198-205, … Continue reading. Dlatego przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu przyjmowania medycznej marihuany zaleca się konsultację z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią terapię konopną i właściwy czas jej trwania.

Przypisy:

Przypisy:
1Hill M. N., Hillard C. J., Bambico F. R., Patel S., Gorzalka B. B., Gobbi G., The Therapeutic Potential of the Endocannabinoid System for the Development of a Novel Class of Antidepressants, Trends in Pharmacological Sciences, wrzesień 2009, https://doi.org/10.1016/j.tips.2009.06.006, data dostępu; luty 2021
2Stoner S. A., Effects of Marijuana on Mental Health: Depression, University of Washington: Alcohol & Drug Abuse Institute, czerwiec 2017, https://adai.uw.edu/pubs/pdf/2017mjdepression.pdf, data dostępu: luty 2021
3Cuttler C., Spradlin A., McLaughlin R. J., A naturalistic examination of the perceived effects of cannabis on negative affect, Journal of Affective Disorders, vol. 235, kwiecień 2018, s. 198-205, https://doi.org/10.1016/j.jad.2018.04.054, data dostępu: luty 2021

Pytania naszych czytelników

– Ile kosztuje kolejna wizyta lekarska w Medicana?

“Kolejna konsultacje lekarska kosztuje 200 zł i może być zrealizowana stacjonarnie lub w formie wideo połączenia internetowego.”

Przeczytaj więcej na ten temat:
Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną.

– Czy mogę łączyć terapię medyczną marihuaną z innymi lekami?

"Z niektórymi tak, należy pamiętać że medyczna marihuana może wpływać na działanie leków - wzmacniać lub osłabiać ich działanie. Zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym."

– Jak szybko działa medyczna marihuana?

"To zależy od formy podania. Najszybciej jednak działa waporyzacja - już po kilku minutach można poczuć jej działanie."

left arrow right arrow

Zadaj swoje pytanie,

Zapisz się do newsletter