Grafika, białe tło z czarnym napisem W jakich chorobach można stosować medyczną marihuanę? i logo Medicana Centrum Terapii Medyczna Marihuana w lewym dolnym rogu.

W jakich chorobach stosujemy medyczną marihuanę?

Badania naukowe przeprowadzone przez niezależnych naukowców jasno wskazują na terapeutyczne właściwości aktywnych biologicznie kannabinoidów, takich jak: THC, CBD i CBG, które są składnikami konopi. Połączenie terapii medyczną marihuaną z tradycyjnym leczeniem farmakologicznym może poprawić jakość życia i złagodzić dolegliwości wynikające z choroby.

Czym tak naprawdę są kannabinoidy?

Przede wszystkim to składniki, które oddziaływują na wewnętrzny układ endokannabinoidowy (ECS) znajdujący się w ciele człowieka i ciałach wszystkich innych gatunków kręgowców. Związki endokannabinoidowe są wytwarzane przez system ECS człowieka już od pierwszych dni życia.

Ich rolą pozostaje utrzymanie równowagi i najbardziej istotnych funkcji w organizmie na stałym, optymalnym poziomie. W trakcie choroby lub schorzenia homeostaza organizmu jest zaburzona. Efektem tego pozostaje nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów, z których składa się organizm.

Kannabinoidy mają za zadanie regulowanie pracy komórek ciała i przywrócenie mu równowagi. Właśnie dlatego produkowane przez marihuanę kannabinoidy, mogą spotkać się z szerokim zastosowaniem w medycynie. 

Dolegliwości bólowe

Medyczna marihuana jest często rekomendowana przez lekarzy w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Leczenie kannabinoidami można rozpocząć w dyskopatii lub ostrym zespole bólowym, również w bólach pooperacyjnych lub pozabiegowych. Medyczna marihuana może łagodzić przewlekły ból związany z procesami nowotworowymi czy zespołem odstawiennym.

Medyczna marihuana a choroby onkologiczne

Zastosowanie medycznej marihuany niesie za sobą szereg pozytywnych skutków w przypadku nowotworów. W chemioterapii i radioterapii, wzmacnia organizm i pozwali na jeszcze skuteczniejszą walkę z komórkami nowotworowymi.

Lekarze coraz częściej wykorzystują kannabinoidy w przypadku kacheksji, glejaka mózgu, nowotworów układu rozrodczego, pokarmowego i mózgu. Medyczna marihuana znajduje swoje zastosowanie także w przypadku międzybłoniaków, nowotworów układu chłonnego i innych przypadków onkologicznych. 

Kannabinoidy a psychiatria 

Organizm ludzki to wciąż duża zagadka dla lekarzy, mimo postępu medycyny i nowych odkryć. Leczenie psychiatryczne pozostaje ogromnym wyzwaniem, a jego zastosowanie nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty. Najnowsze badania pokazują, że zastosowanie kannabinoidów, w przypadku ADD, ADHD, zespołu Aspergera, czy PTSD, może ponieść jakość życia pacjentów.

Zastosowanie medycznej marihuany przyniesie rezultaty również w przypadku zaburzeń snu, depresji, zaburzeń lękowych, ataków paniki czy depresji jednobiegunowej. Pacjenci o diagnozach, takich jak: fobie społeczne, OCD (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne), bulimia, anoreksja, narkomania i alkoholizm (po zakończonej terapii), którzy skorzystali z alternatywnych form leczenia w postaci kannabinoidów, mogą cieszyć się lepszym samopoczuciem i mniejszymi obawami o nawrót wyżej wskazanych chorób.

Choroby neurologiczne a medyczna marihuana 

Szerokie spektrum wykorzystania kannabinoidów, znalazło zastosowanie również w chorobach neurologicznych, np. w przypadku stwardnienia rozsianego, ALS, a nawet boreliozy. Kannabinoidy to związki polecane również w przypadku leczenia padaczki, migreny i nawracających bólów głowy, udarów, wstrząsu mózgu, czy choroby Parkinsona. Lekarze rekomendują terapię marihuaną lecznicza w przypadku:

 • spastyki mięśniowej i zaburzeń czucia,
 • dystonii,
 • pląsawicy Huntingtona,
 • choroby Alzheimera,
 • dyskinezy,
 • zespołu Tourette’a,
 • ataksji,
 • bruksizmu i tężyczki. 

Choroby gastrologiczne a kannabinoidy 

O tym, jak wiele może pomóc zastosowanie odpowiedniego leczenia farmakologicznego wie każdy z nas. Niestety czasem uzyskany efekt to za mało, wzbogacenie leczenia o kannabinoidy, może przynieść zauważalne rezultaty.

W przypadku choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (WZJG), zapalenia trzustki, IBS, czy IBD, marihuaną lecznicza znajdzie swoje zastosowanie.

Endokrynologia  i ginekologia/urologia vs medyczna marihuana

Pozytywne efekty może przynieść marihuana lecznicza w przypadku chorób tarczycy i jej guzków, mukopolisacharydozie i chorobie Hashimoto. Choroby związane z problemami z wydzielaniem hormonów, to nie jedyne sytuacje, gdzie pomóc mogą kannabinoidy. Wykazują pozytywne działanie również, w przypadku przerostu prostaty, PCOS, PMS, menopauzy i endometriozy. 

Reumatologia i dermatologia a medyczna marihuana 

Fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporoza – to tylko niektóre choroby i schorzenia, którym możemy zapobiegać za pomocą kannabinoidów.

Podobną sytuację możemy zaobserwować w przypadku problemów natury dermatologicznej. Medyczna marihuana może przynieść korzyści na poradzenie sobie z różnego rodzaju chorobami skóry, w tym:

 • AZS,
 • łuszczycą,
 • wysypką,
 • egzemą czy świądem.

Medyczna marihuana – kiedy jeszcze może pomóc? 

Zastosowanie medycznej marihuany ma swoje medyczne potwierdzenie w wielu sytuacjach. Oprócz wyżej wymienionych chorób i schorzeń, skorzystanie z kannabinoidów doskonale sprawdzi się w przypadku astmy, jaskry, nadciśnienia, zespołu metabolicznego, cukrzycy, otyłości, MRSA.

Lista chorób, w których można zastosować terapię medyczną marihuaną wciąż rośnie. Na szczęście istnieje szereg możliwości, które są w stanie poprawić stan pacjenta lub dać mu zasłużoną ulgę. Medyczna marihuana to najlepsze źródło kannabinoidów, które mają zbawienny wpływ na wiele ustrojów w naszym organizmie. Oprócz schorzeń i chorób opisanych powyżej, stosowanie marihuany leczniczej to przede wszystkim, sposób na lepszą koncentrację i zredukowanie stresu.

Specjalizacja
Wszystkie Dermatologia Dolegliwości Bólowe Endokrynologia Gastrologia Ginekologia / urologia Inne Kardiologia Neurologia Onkologia Ortopedia Psychiatria Reumatologia
ADD ADHD Alkoholizm Astma Ataki paniki Autyzm Borelioza Bulimia Ból Choroba Alzheimera Choroba Crohna Choroba Parkinsona Choroba zapalna jelit Choroba zwyrodnieniowa stawów Choroby Skóry Cukrzyca Depresja Dyskinezy Dyskopatie Dystonia Endometrioza Fibromialgia Fobie społeczne Jaskra Kacheksja Menopauza Miastenia Migrena Międzybłoniak Nadciśnienie Narkomania Niedoczynność tarczycy Nowotwory Osteoporoza Otyłość Padaczka / Epilepsja Pląsawica Huntingtona Przewlekły ból neuropatyczny Radioterapia / Chemioterapia Refluks Reumatoidalne zapalenie stawów Skolioza Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie zanikowe boczne

Rozpocznij terapię medyczną marihuaną
Urazy i choroby rdzenia kręgowego Wrzody Wrzodziejące zapalenie jelita grubego Zaburzenia apetytu Zaburzenia lękowe Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne Zaburzenia snu

Zapalenie kości i stawów

Rozpocznij terapię medyczną marihuaną
Zapalenie trzustki Zespół Aspergera Zespół Ehlersa-Danlosa Zespół Stresu Pourazowego Zespół Tourette'a Zespół jelita drażliwego Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół policystycznych jajników

Rozpocznij terapię medyczną marihuaną

Żółtaczka typu A / B / C

Rozpocznij terapię medyczną marihuaną

Pytania naszych czytelników

– Czy medyczna marihuna jest na NFZ?

"Niestety medyczna marihuana nie jest refundowana w Polsce."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jaki jest koszt terapii medyczną marihuaną?

– Gdzie mogę kupić medyczną marihuanę?

"Receptę na medyczną marihuanę można zrealizować w aptekach w całej Polsce, które mają zezwolenie na zamawianie leków z grupy I-N. Jeżeli apteka nie posiada na stanie leku, ma obowiązek zamówić go dla pacjenta w ciągu 3 dni roboczych."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jak kupić medyczną marihuanę?

– Czy lekarz może nie wystawić recepty?

"Tak, lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty na medyczną marihuanę lub przepisać terapią kannabinoidami innymi niż THC."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

– Czy marihuana medyczna wpływa na funkcje motoryczne?

"Tak, marihuana medyczna wpływa na funkcje motorycznie i może powodować zaburzenia koncentracji i opóźnioną reakcję na czynniki zewnętrzne."

W tym artykule opisujemy wszystko dokładnie:

Jak THC wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu?

– Czy medyczna marihuana jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

"Nie. Medyczna marihuana jest jednym z leków który jest zabroniony dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Może negatywnie wpływać negatywnie na wagę oraz rozwój dziecka."

Zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat:

Czy można stosować marihuanę w ciąży i podczas karmienia piersią?

– Czy mogę łączyć marihuanę z alkoholem?

"Badania w tym zakresie nie są jednoznaczne. Przyjęcie alkoholu przed przyjęciem marihuany, może prowadzić do silniejszego działania THC oraz silnego pocenia się, zawrotów głowy, nudności i wymiotów."

Przeczytaj więcej na ten temat:

Medyczna marihuana a ilość spożywania alkoholu.

– Czy mogę łączyć terapię medyczną marihuaną z innymi lekami?

"Z niektórymi tak, należy pamiętać że medyczna marihuana może wpływać na działanie leków - wzmacniać lub osłabiać ich działanie. Zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym."

– Czy można prowadzić samochód pod wpływem medycznej marihuany?

"Nie wolno prowadzić samochodu podczas stosowania terapii medyczną marihuaną. Polskie prawo jasno wskazuje, że jest to wykroczenie, pomimo, że medyczna marihuana to lek. Traktowana jest jak narkotyk."

Dowiedz się więcej na temat:

Prowadzenie samochodu pod wpływem medycznej marihuany.

– Czy posiadanie medycznej marihuany jest legalne?

"Tak, posiadanie medycznej marihuany w czasie leczenia jest legalne w Polsce. Lek przechowywany w oryginalnym opakowaniu chroni Pacjenta przed problemami w czasie ewentualnej kontroli policji."

Dowiedz się więcej na ten temat:

Jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

left arrow right arrow

Ważne informacje