zadzwoń do nas tel: 228531272

Badania naukowe na całym świecie

Zaangażowanie Państw na całym świecie w badania nad użyciem medycznych konopi

Od ponad 40 lat naukowcy i klinicyści na całym świecie badali skuteczność terapeutyczną konopi indyjskich, ich ekstraktów i oczyszczonych substancji fitochemicznych. Badaniom tym towarzyszy ogromna ilość niepotwierdzonych dowodów i opisów przypadków korzyści terapeutycznych

USA

Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badania, na podstawie których medyczną marihuanę dopuszczono do użytku terapeutycznego w 23 stanach. W kilku innych miejscach korzystanie z suszu konopi stało się możliwe wyłącznie w przypadku, gdy inne metody leczenia o charakterze terapeutycznym (np. przy poszczególnych objawach towarzyszących chorobie) nie przyniosły pożądanego skutku.

EUROPA

Badania nad wpływem medycznej marihuany na zdrowie człowieka prowadzone są również w Europie – czołowym przedstawicielem jest Holandia. To jeden z trzech krajów (obok Kanady i Izraela), w którym działania te wspierane są przez program rządowy. Korzysta z niego NCSM – Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Legalnej Marihuany i Jej Leczniczych Składników – w skład którego wchodzą m.in. farmaceuci i farmakolodzy.

KANADA

W Kanadzie uruchomiono Narodowy Program Badań Skutków Zdrowotnych Pozamedycznego Stosowania Marihuany. Jego celem jest raportowanie obserwacji dokonywanych w zakresie oddziaływania suszu i ekstraktów z konopi na zdrowie. Działania CCSA (Kanadyjskiego Centrum ds. Używania Substancji i Uzależnień) prowadzone są wspólnie z przedstawicielami instytucji zdrowia publicznego, środowisk uniwersyteckich i NGO-sów.

IZRAEL

Powszechnie państwo to uznaje się za światowego lidera w badaniach nad leczniczą marihuaną. Dotacje finansowe organizacji rządowych Izraela oraz innych krajów umożliwiają prowadzenie nie tylko obserwacji, ale także uprawę roślin oraz wykorzystywanie jej do produkcji surowców farmaceutycznych. Na terenie Izraela działają także firmy amerykańskie prowadzące własne prace badawcze nas suszem konopnym.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Wśród krajów Ameryki Południowej badania na szeroką skalę chce prowadzić Urugwaj. Chęć ta wynika głownie z tego, że jest to pierwsze państwo, które nie tylko zalegalizowało, ale także uregulowało sprzedaż oraz używanie marihuany przez Urugwajczyków. Rząd kraju jest zdecydowany, aby rozpocząć badania nad leczniczą marihuaną. Zachęcane są do tego organizacje rządowe i pozarządowe z innych krajów, w tym USA i Kanady.

Badania prowadzone nad naturalnymi substancjami chemicznymi, które naśladują działanie marihuany na mózg, mogą w niedalekiej przyszłości pomóc medycynie w wyjaśnieniu takich zagadek, jak ból, lęk, fobie i zaburzenia odżywiania oraz przyczynić się do odkrycia nowych leków przydatnych do leczenia tych schorzeń.

Anoreksja

  • Andries, A., Frystyk, J., Flyvbjerg, A., and Stoving, RK. (2015, lipiec). Zmiany w IGF-I, kortyzol i adipokiny wolne od moczu podczas leczenia dronabinolem w jadłowstręcie psychicznym: Wyniki z randomizowanej, kontrolowanej próby. Hormon wzrostu i badanie IGF , (15), 30017-4. Źródło:  http://www.growthhormoneigfresearch.com/article/S1096-6374(15)30017-4/fulltext .
  • Andries, A., Frystyk, J., Flyvbjerg, A., and Stoving, RK (2014, styczeń). Dronabinol w ciężkim, trwałym jadłowstręcie psychicznym: randomizowana, kontrolowana próba. The International Journal of Disorders Eating , (47) 1, 18-23. Źródło:  http://onlinelibrary.wiley.com/wol1/doi/10.1002/eat.22173/full .
  • Andries, A., Gram, B., i Stoving, RK (2015, marzec). Wpływ terapii dronabinolem na aktywność fizyczną w jadłowstręcie psychicznym: randomizowane, kontrolowane badanie. Zaburzenia odżywiania i wagi , 20 (1), 13-21. Źródło:  http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40519-014-0132-5 .
  • Jadłowstręt psychiczny. (nd). NEDA . Źródło:  https://www.nationaleatingdisorders.org/anorexia-nervosa .
  • Beal, JE, Olson, R., Laubenstein, L., Morales, JO, Bellman, P., Yangco, B., Lefkowitz, L, Plasse, TF i Shephard, KV (1995, luty). Dronabinol jako leczenie anoreksji związanej z utratą masy ciała u pacjentów z AIDS. Journal of Pain and System Management,  10 (2), 89-97. Źródło:  http://www.jpsmjournal.com/article/0885-3924(94)00117-4/pdf .
  • Cota, D., Marsicano, G., Lutz, B., Vicennati, V., Stalla, GK, Pasquali, R., i Pagotto, U. (2013, marzec). Endogenny kanabinoidowy system jako modulator przyjmowania pokarmu. International Journal of Otyłość i pokrewne zaburzenia metaboliczne , 27 (3), 289-301. Źródło:  http://www.nature.com/ijo/journal/v27/n3/full/0802250a.html .
  • Koch, M., Varela, L., Geun Kim, J., Dae Kim, J., Hernández-Nuño, F., Simonds, SE, Castorena, CM, Vianna, CR, Elmquist, JK, Morozov, YM, Rakic , P., Bechmann, I., Cowley, MA, Szigeti-Buck, K., Dietrich, ML, Gao, X.-B., Diano, S. i Horvath, TL (2015, 5 marca). Podwzgórze neuronów POMC promuje karmienie kanabinoidami. Naturę , 519, 45-50. Źródło:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4496586/ .
  • Mechoulam, R., Berry, EM, Avraham, Y., Di Marzo, V. i Fride, E. (2006). Endokannabinoidy, karmienie i ssanie – z naszej perspektywy. International Journal of Obesity , 30, S24-S28. Źródło:  http://www.nature.com/ijo/journal/v30/n1s/full/0803274a.html .
  • Scherma, M., Fattore, L., Castelli, MP, Fratta, W. i Fadda, P. (2014). Rola układu endokannabinoidowego w zaburzeniach odżywiania: neurochemiczne i behawioralne dane przedkliniczne. Current Pharmaceutical Design , 20 (13), 2089-99. Źródło:  http://www.eurekaselect.com/111826/article .

Niepokój

Artreztyzm

Uzależnienia

Dystonia

Padaczka / Epilepsja

HIV

Bezsenność

Toczeń

Migrenowe bóle głowy

Nudności

Zaburzenia snu

Astma

Empty section. Edit page to add content here.

Skutki uboczne chemioterapii

Empty section. Edit page to add content here.

Chroniczny ból

Empty section. Edit page to add content here.

Depresja

Empty section. Edit page to add content here.

Fibromialgia

Empty section. Edit page to add content here.

Jaskra

Empty section. Edit page to add content here.

WZW C

Empty section. Edit page to add content here.

Pląsawica Huntingtona

Empty section. Edit page to add content here.

Zespół jelita drażliwego

Empty section. Edit page to add content here.

Bóle menstruacyjne

Empty section. Edit page to add content here.

Stwardnienie rozsiane SM

Empty section. Edit page to add content here.

Skurcze mięsni

Empty section. Edit page to add content here.

Parkinson

Empty section. Edit page to add content here.
Zamknij Menu
×
×

Koszyk