zadzwoń do nas tel: 228531272

CHEMIOTERAPIA

Wielu pacjentów z ciężkimi przypadkami raka dostaje chemioterapię, aby zabić komórki rakowe i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Podczas gdy chemioterapia jest jedną z najlepszych opcji leczenia, ma kłopotliwe efekty uboczne. Pacjenci przyjmujący “chemię" często cierpią z powodu skutków ubocznych, takie jak nudności, zmęczenie i zmniejszony apetyt.

Medyczna marihuana może pomóc pacjentom w radzeniu sobie z niektórymi efektami ubocznymi chemioterapii – łagodzić nudności, pobudzać apetyt i zwiększać energię.

Czy THC działa tak samo jak farmaceutyczne leki przeciw mdłościom?

Naukowcy badali używanie marihuany jako suplementu do chemioterapii już w 1981 r. Ungerleider i in. porównali THC z powszechnie stosowanym środkiem przeciwwymiotnym, aby zobaczyć, jak leczy nudności związane z chemioterapią. Chcieli zbudować poradniki sugerujące, że marihuana może działać tak samo jak leki na mdłości.

Zespół pracował z 214 uczestnikami poddawanymi regularnej chemioterapii. Godzinę przed chemioterapią otrzymali oni dawkę THC lub leku przeciwwymiotnego. Następnie przyjmowali dawkę co cztery godziny w celu uzyskania czterech dawek. Ta próba była podwójnie ślepą próbą, więc ani badacze, ani badani nie wiedzieli, w której grupie był dany osobnik.

THC działał równie skutecznie, jak środek farmaceutyczny, łagodząc wymioty i mdłości. Wcześniejsze stosowanie któregokolwiek leku nie miało wpływu na wpływ leków na badanych. Podczas gdy THC powodował pewne łagodne psychoaktywne efekty uboczne, pacjenci nie mieli problemu z kontynuowaniem przyjmowania tego leku.

Czy można zastąpić farmaceutyczne środki przeciwadhezyjne syntetycznym kannabinoidem?

W 1986 r. grupa naukowców na czele z profersorem Dalzell badali stosowanie nabilonu jako alternatywy dla farmaceutycznych leków przeciw nudnościom. Nabilone to syntetyczny kannabinoid, który został niedawno opracowany, więc chcieli zbadać jego potencjał. Badali dzieci chore, które przyjmowały chemioterapię.

W sumie 18 pacjentów zażywało nabilon na jeden cykl chemioterapii i lek na kolejny cykl. Zostali oni losowo przypisani do jednego rodzaju leku na jeden cykl, a drugi do drugiego cyklu. Pacjenci, ich pielęgniarki i ich rodzice informowali o skutkach każdego leku.

W 12 przypadkach pacjent i ich rodzice preferowali nabilon od drugiego leku. Tylko jeden przypadek dotyczył preferencji dla farmaceutyków, a pięć innych przypadków nie miało zdania. Pacjenci w wieku poniżej dwóch lat mieli co najmniej trzy razy mniej wymiotów podczas przyjmowania nabilonu. Nabilone powodował działania niepożądane, takie jak senność i zawroty głowy, ale nie stanowiły one problemu dla pacjentów lub ich rodziców.

Czy konopie mogą sprawić, że antyemisjonujące będą działać skuteczniej?

Naukowcy nadal badali jak marihuana działa przeciw nudnościom a w 2010 roku, kiedy Duran i in. badali medyczną marihuanę jako dodatek do typowych środków przeciwwymiotnych.

W sumie 16 pacjentów poddanych chemioterapii, którzy nie mogli znaleźć ulgi w swoich lekach na nudności, przyjęło placebo lub Sativex, lek na bazie konopi indyjskich zawierający zarówno THC, jak i CBD. Siedmiu pacjentów otrzymało Sativex, a dziewięć wzięło placebo.

Sativex działał bardzo skutecznie, aby zmniejszyć nudności i wymioty pacjentów. Pięciu z siedmiu pacjentów, którzy go zażyli, doświadczyło całkowitej poprawy, co oznacza, że nie mieli więcej wymiotów i znacznie mniej nudności. Tylko jeden pacjent Sativex musiał wycofać się z badania, ale lek nie spowodował znaczących skutków ubocznych.

Zamknij Menu
×
×

Koszyk