zadzwoń do nas tel: 228531272

The Title

Jako najczęstsza forma demencji choroba Alzheimera wpływa na życie wielu ludzi. Choroba Alzheimera powoduje nieprawidłowości w mózgu, które negatywnie wpływają na pamięć, myślenie i funkcjonowanie – to niepokojące doświadczenie zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Naukowcy od zawsze szukają sposobu na leczenie tej choroby.

A jeśli leczenie, którego szukają, przez cały czas było tuż pod naszymi nosami? Medyczna marihuana może złagodzić objawy choroby Alzheimera, może spowolnić jego rozwój. Chroni komórki mózgowe i rozwiązuje wiele problemów zdrowotnych naraz.

W jaki sposób małe dawki THC wpływają na demencje?

Zespół kierowany przez Geke A.H. van den Elsen zbadał zastosowanie niskich dawek THC w leczeniu otępienia i powiązanych objawów. Obecne farmaceutyki mogą działać dobrze, ale często wiążą się z ryzykownymi efektami ubocznymi. Tak więc naukowcy zrozumieli znaczenie znalezienia alternatywy o podobnej skuteczności i mniejszej liczbie problemów.

Autorzy badania podawali lek 50 pacjentom. Podczas badań klinicznych pacjenci otrzymywali THC lub placebo trzy razy dziennie przez trzy tygodnie. Ich objawy były monitorowane na początku badania, po 14 dniach i po 21 dniach.

Ponieważ dawka podawanego THC była tak mała, trudno było określić korzyści, jakie miał on dla pacjentów. Ale zespół stwierdził, że badani dobrze tolerowali dawki THC. Nie odczuwali “haju" lub innych niekorzystnych efektów. Van den Elsen i in. stwierdził, że bezpieczeństwo badania okazało się obiecujące w badaniu wyższych dawek.

Jak odpowiedni jest procent THC jako lek na demencję?

Doktor Ahmed i jego zespół, w tym van den Elsen, zbadali także korzyści stosowania niskich dawek THC u pacjentów z objawami demencji. Chcieli zebrać więcej danych na temat mechaniki terapii THC dla osób starszych z otępieniem. Chcieli również ustalić bezpieczeństwo THC jako leku dla starszych ludzi.

Chociaż mieli mniej pacjentów niż poprzednie badania, zespół obserwował pacjentów przez dłuższy czas i stosowali większą dawkę THC w drugiej połowie badania. Dziesięciu pacjentów przyjmowało placebo lub THC dwa razy dziennie przez trzy dni w ciągu 12 tygodni.

Wszyscy pacjenci ukończyli całe badanie bez zgłaszania żadnych poważnych, niekorzystnych wyników. Ponieważ podczas badania podawali oni 0,75 miligrama i 1,5 miligrama dawek, zespół nie znalazł żadnych znaczących korzyści dla demencji. Ale pacjenci bezpiecznie przyjmowali THC przez dłuższy czas, potwierdzając jego bezpieczeństwo w dalszych badaniach.

Czy syntetyczny kannabinoid poprawia sen u pacjentów z chorobą Alzheimera i demencją?

Walther chciał zrozumieć, w jaki sposób dronabinol (syntetyczne THC ) wpływa na wzorce snu u osób z nocnym pobudzeniem związanym z otępieniem. Nocny niepokój jest ciężarem zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów. Badacze chcieli uzyskać więcej danych na temat ich leczenia konopiami. Dronabinol jest syntetycznym kannabinoidem przypominającym THC.

Wbadaniu uczestniczyło sześciu pacjentów. Pięciu z nich miało chorobę Alzheimera, podczas gdy drugie miało otępienie naczyniowe. Otrzymywali 2,5-miligramową dawkę dronabinolu dziennie przez dwa tygodnie. Zespół zastosował technikę o nazwie actigraphy, aby monitorować aktywność ruchową pacjentów podczas snu.

Dronabinol nie tylko zmniejszał ruch badanych w nocy, ale także zmniejszał niektóre z ich innych objawów. W porównaniu z początkiem badania, pacjenci mieli niższe wyniki w Inwentarzu Neuropsychiatrycznym, skalę do pomiaru objawów demencji. Zespół nie zaobserwował skutków ubocznych u żadnego z pacjentów, więc doszli oni do wniosku, że korzyści dronabinolu wymagają dalszych badań.

Zamknij Menu
×
×

Koszyk