Related Posts

Ogólnopolska infolinia

Układ endokannabinoidowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Strona główna  /  Aktualności   /  Układ endokannabinoidowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Układ endokannabinoidowy – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Układ endokannabinoidowy to jeden z układów fizjologicznych występujących w ludzkim organizmie. Został odkryty dopiero w 1992 roku, po tym jak naukowcy zastanawiali się jak kannabinoidy, takie jak: THC i CBD wpływają na organizm człowieka. Wiedza na jego temat dla wielu osób jest nowa, a badania nad jego działaniem wciąż trwają. Dotychczas istnieje około 10 000 badań naukowych na temat układu endokannabinoidowego, a z każdym rokiem ta liczba będzie się powiększać. 

Co to jest układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy to sieć rozsianych po całym ciele receptorów, które dzięki wzajemnej komunikacji wpływają na zachowanie równowagi człowieka tzw. homeostazy. 

Z czego składa się układ endokannabinoidowy?

Układ endokannabinoidowy zbudowany jest z receptorów, endokannabinoidów i enzymów metabolicznych. Wszystkie cząsteczki układu są wzajemnie ze sobą powiązane, a ich działanie sprowadza się do przywrócenia wewnętrznego balansu w organizmie. Receptory znajdują się na powierzchni komórek i odpowiadają m.in. za odczuwanie bólu, pamięć, kontrolę apetytu (receptory CB1) oraz pobudzanie układu immunologicznego (receptory CB2). Działanie endokannabinoidów (anandamidu i 2-AG) to przede wszystkim aktywacja receptorów. Natomiast enzymy odpowiadają za usuwanie wykorzystanych przez organizm endokannabinoidów. 

Funkcje układu endokannabinoidowego

Układ endokannabinoidowy uruchamia się w momencie rozpoznania przez organizm zaburzeń stanu równowagi. Pomaga przywrócić sprawne działanie wielu procesów fizjologicznych np. odpowiedniej temperatury ciała podczas gorączki. Ponadto pełni funkcję regulującą w układzie hormonalnym, nerwowym, immunologicznym i metabolizmie.    

W jaki sposób medyczna marihuana wiąże się z układem endokannabinoidowym?

Fitokannabinoidy zawarte w medycznej marihuanie, takie jak: THC i CBD, mają zbliżoną budowę chemiczną do endokannabinoidów naturalnie produkowanych przez organizm. Dzięki temu mogą wiązać się z receptorami układu endokannabinoidowego i stymulować je do działania.